APEH-vizsgálat tárgya lehet a hálapénz

Az egészségügyi miniszter azt javasolja az APEH-nek: fordítson nagyobb gondot az adóellenőrzéseknél arra, hogy az orvosok adóznak-e a hálapénz után. Felvetette azt is, induljon etikai eljárás azon szülészek ellen, akikről az interneten kiderült: az ellátásért pénzt kértek.

2004. 01. 09. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem akarjuk megtiltani, hogy valaki pénzzel fejezze ki háláját a jó ellátásért, de az megengedhetetlen, hogy a közfinanszírozású egészségügyi intézményekben dolgozó orvosok előre pénzt kérjenek a betegektől – hangsúlyozta tegnap Kökény Mihály egészségügyi miniszter. A tárcavezető Polt Péter legfőbb ügyész jogi állásfoglalását kéri a hálapénzzel kapcsolatban. Konkrétan arra is kíváncsi, hogy bűncselekménynek minősül-e, ha a pénzt előre kéri az orvos.
Kökény az APEH elnökének, Király László Györgynek is levelet írt, amelyben felveti: alaposan vizsgálják meg az érintett kör, azaz az orvosok adóbevallását, hogy kiderüljön: adóznak-e a hálapénz után.
*
Király László György lapunknak úgy reagált az egészségügyi miniszter felvetésére: sor kerülhet a kért vizsgálatra, de felhívta a figyelmet arra, hogy az adóhivatalnak nincs információja arról, egy magánszemély orvosi tevékenységet folytat-e, hacsak nem adószámmal is rendelkező, vállalkozó orvosról van szó. Az APEH egyébként csak akkor állapíthatja meg az adókötelezettség elmulasztását, ha a be nem vallott jövedelem megszerzését egyértelműen – például több tanú egybehangzó nyilatkozatával – bizonyítani tudja. A másik lehetőség a vagyonosodási vizsgálat, amelynek során az adózó vagyongyarapodását vetik össze az adóbevallásban szereplő jövedelemmel. A bevallásban a hálapénzt az egyéb jövedelmek kategóriájába kell sorolni, amely – a többi ide tartozó jövedelemmel együtt – adóköteles.
Kökény Mihály a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnökét, Éger Istvánt is megkereste a hálapénzzel kapcsolatban. Tőle azt tudakolta, hogy nem vetik-e fel etikai vizsgálat szükségességét azok az interneten nyilvánosságra került információk, amelyek szerint egyes szülészek és nőgyógyászok előre kértek pénzt a kismamák ellátásáért. Éger elmondta: a kérdésben nem dönthet egyedül, ezért a MOK etikai bizottságának, illetve az etikai kollégiumnak az állásfoglalását kéri. Fülöp István szülészorvos felháborítónak nevezte, hogy őket vonta össztűz alá a miniszter, holott hálapénz nemcsak ezen a szakterületen létezik. A hálapénz azt követően került ismét a figyelem középpontjába, hogy egy internetes oldalon kismamák a szülész-nőgyógyász nevét, munkahelyét feltüntetve közzétették, mennyi pénzt kértek és fogadtak el tőlük.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.