Úgy tűnt elsőre, hogy adminisztrációs hiba miatt jelent meg tévesen, nullaforintos tb-támogatással a közlönyben több koleszterinszint-csökkentő, ám azóta kiderült: nem erről van szó – mondta Frajna Imre (Fidesz). Erre utal szerinte, hogy a simvastatintartalmú koleszterinszint-csökkentők legkeresettebb, 20 mg-os kiszerelései mind tévesen jelentek meg. Ugyanakkor egyetlen cég, a Medico Uno terméke „megúszta” az elírásnak mondott támogatásmegvonást, így a vállalat a nagyobb forgalom révén 100-200 millió forintos haszonhoz juthat.
Egy antidepresszánst gyártó dániai székhelyű gyógyszercég is azt állítja, hogy az OEP kiemelten támogatja egy cég termékét. Miközben egy új támogatási rendszer szerint minden, az adott gyógyszercsoportba tartozó termékhez ugyanakkora támogatási összeg jár, egy szerhez magasabb összeget adtak.
Bidló Judit, az OEP főosztályvezetője cáfolta, hogy az elírásokban tudatosság lett volna. Hangsúlyozta: Frajna állításával szemben nemcsak a Medico Uno nevű cégnek maradt 90 százalékos támogatással kapható koleszterinszint-csökkentője. Azt azonban elismerte, hogy egy antidepresszánsnál nagyobb támogatás jelent meg, ám – mint mondta – ezt is korrigálni fogják. Leszögezte: az előző kormány idején is előfordult hiba a közlönyben.
Vajda András, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnökségi tagja elmondta: ők is tapasztalták, hogy számos terméknél más támogatás jelent meg a közlönyben, mint ami abban az utolsó dokumentumban szerepelt, amit az OEP decemberben küldött meg a gyártóknak. Ezek között olyan érthetetlen változtatások és javítások is találhatók, amelyeket nem a gyártók kértek. Szerinte a kavarodást az átláthatatlan támogatási rendszer okozza.
A Fidesz követeli Kökény Mihály egészségügyi minisztertől a hiba felelősének megnevezését és az elírás mögötti érdekeltség kiderítését. A tárcavezető tudatta: fegyelmi vizsgálatot indított.
Tűzfalcsoport: Magyar Péter durva politikai támadást indított az igazságszolgáltatással szemben