Huszonnyolcmilliárd Gripen-fegyverzetre

A német Diehl Munitionssysteme, a svájci Oerlikon és egy norvég cég kapott meghívást a Gripenek lőszereire kiírt pályázatra, a fegyverek szállításáért pedig az amerikai és a svéd állam versenyezhet majd – tudta meg lapunk. A vadászgépek fegyverzetére 28 milliárd forintot költ a honvédelmi tárca. A legnagyobb európai rakétagyártónak számító MBDA nem kapott ajánlatot.

2004. 01. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Előreláthatóan közel 28 milliárd forintot költ majd a Honvédelmi Minisztérium a Svédországtól bérelt 14 Gripen vadászrepülőgép fegyverzetére. A szaktárca még ebben a hónapban kiírja a tendert a fegyverek beszerzésére.
Hollósi Nándor, Juhász Ferenc honvédelmi miniszter főtanácsadója közölte: a pályázatot a gépek levegő-levegő, levegő-föld rakétáinak és a gépágyú lőszereinek beszerzésére írják ki. Eddig az amerikai és a svéd kormány, három német és egy izraeli cég kapott ajánlatot.
Információink szerint a repülő gépágyúlőszerének szállítására egy olyan norvég gyártó pályázhat, amely már szállított lőszert a honvédség Mi–24-es helikoptereinek géppuskáihoz, de pályázhat a svájci Oerlikon, valamint a német Diehl Munitionssysteme is. A svéd és amerikai kormánnyal kötendő szerződéseknek fedezniük kell a fegyverek integrációjának költségeit is, ezért a megrendelt fegyverek mennyisége bizonytalan. A Pentagon a megállapodás függvényében ad majd megrendelést a Raytheon cégnek 56–112 darab radarirányítású közép-hatótávolságú AMRAAM légiharcrakétára, amelyekért mintegy 5–10 milliárd forintot kell kifizetni. A HM ugyanebben a kategóriában nem ad esélyt azonban a brit–francia–olasz–spanyol MBDA rakétagyártónak, mivel annak a Gripenhez alkalmazható rakétája csak jóval azután lesz elérhető, hogy a gépek Magyarországra érkeznek. Az európai cég szakemberei ezzel szemben azzal érvelnek, hogy érdemesebb lenne kivárni a terméküket, mert Meteor rakétáik az amerikai AMRAAM-nél nagyobb hatótávolságúak és korszerűbbek. A Raytheon szállíthatja majd a földi célok elleni televíziós és infravörös irányítású rakétákat is, ezekből előreláthatóan 56 darabot veszünk majd, közel kétmilliárd forintért. Kis hatótávolságú infravörös légiharcrakétákból 84–168 darabot szállíthat a Raytheon, de megbízást kaphat a német Bodenseewer Geratetechnik (BGT) is.
Az izraeli Rafael Litening III típusú lézeres célzókonténerét ajánlja, amelyet az európai piacra a német Diehllel együtt gyártanak, darabonként közel 500 millió forintért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.