Kökény Mihály a legrosszabb szocialista pénzügyminisztereken is túltesz abban, hogy miként kell pénzt elvenni a kórházaktól, és hogyan kell a betegekkel fizettetni az egészségügyi ellátásokért – fogalmazott Selmeczi Gabriella, a Fidesz egészségügyi kabinetének vezetője tegnapi tájékoztatóján. Elmondta: néhány nappal ezelőtt Kökény Mihály expressz ajánlott levélben tájékoztatta a kórházakat arról, mennyi pénzt vesz el az idén a betegektől. Utalt arra: 2004-ben a megszorítások következtében minden kórház legalább 10 százalékkal kevesebb forráshoz jut, mint tavaly. Makó például 200 millió, Hódmezővásárhely 140 millió, a SOTE pedig 2,5 milliárd forinttal kevesebbet használhat fel. A politikus feltette a kérdést: „Kinek a minisztere Kökény Mihály?”, hiszen rajta kívül mindenki aggódik: a szakmai és civil szervezetek, valamint MSZP-s párttársai is. Frajna Imre (Fidesz) példaként említette, hogy az egészségbiztosító nem téríti meg teljes áron a kórházaknak, ha meghatározott teljesítménnyel többet végeznek. Az állampolgároknak ezek szerint a hónap elején kell megbetegedni, amikor még teljes árat fizet utánuk a biztosító – fogalmazott. A Fidesz azt kéri Kökény Mihálytól, hogy vonja vissza az egészségügyet érintő megszorításokat – szögezte le.
*
A kórházszövetség számításai szerint az intézmények nominálértéken számolva is kevesebb pénzből gazdálkodhatnak idén, mint tavaly – fogalmazott Ajkay Zoltán, a kórházszövetség elnöke, MSZP-s fővárosi képviselő. A veszteséget 6–10 százalék közöttire becsüli, amely reálértékben akár a 15 százalékot is elérheti. Az egészségügyi kormányzat intézkedései miatt, melyek a finanszírozási rendszerrel kapcsolatosak, nő az intézmények adósságállománya – így több helyütt csődhelyzet alakulhat ki –, a betegek pedig várólistákra kényszerülhetnek – vetítette előre. A kórházszövetség egyetért azzal, hogy a jelenlegi költségvetés mellett nem tartható fenn a betegellátás színvonala.
A legjelentősebb megszorító intézkedést az Alkotmánybíróság előtt támadta meg az MDF – jelentette be Csáky András, az Országgyűlés egészségügyi bizottságának MDF-es alelnöke az Egyre rozsdásabbak a csövek a kórházban címmel tartott sajtótájékoztatón. A támadott kormányrendelet módosítása az úgynevezett teljesítményvolumen-alapú finanszírozást vezeti be 2004-től. Ez azt jelenti, hogy az egészségügyi intézmények tavalyi teljesítményének csak 98 százalékát fizeti ki „teljes áron” az egészségbiztosító. Csáky szerint ez veszélyezteti az ellátás biztonságát, ami ellentétes az alkotmánnyal. Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője kijelentette: a kormány a valós megoldások helyett a hálapénz előrángatásával és tudatos felszínen tartásával próbálja elvonni a figyelmet a valós problémákról, amelyek megoldására képtelen.
Kökény Mihály egészségügyi miniszter az elhangzottakra úgy reagált: a költségvetésből kiderül, hogy nem vontak el forrásokat az egészségügyi intézményektől. Az igaz, hogy többletforrás alig van – ismerte el. A vitatott finanszírozási rendszert azért kell bevezetni, mert tarthatatlan, hogy az intézmények mesterségesen növeljék teljesítményüket a többletbevételek érdekében. Ennek ésszerű korlátot kell szabni. Ha nem akarjuk több járulékkal terhelni a lakosságot, akkor végig kell gondolni a lehetséges racionalizálásokat. Ez valóban sérthet érdekeket – szögezte le.
Közben tegnap, a honvédkórházban tett villámlátogatásán védelmébe vette az orvosokat Medgyessy Péter miniszterelnök. – A magyar orvosokat méltatlanul érte támadás az elmúlt hónapokban és hetekben – mondta. Többségük az életét arra tette fel, hogy gyógyítson, ezért joggal várják el, hogy elismerjék őket – fogalmazott. Kifejtette: ha volt kormány, amelyik tisztában volt azzal, hogy az orvosok nincsenek megfizetve, akkor ez az én kormányom. Az egyetlen kormány, amelyik képes volt arra, hogy egyszerre meglépjen egy 50 százalékos béremelést. Tudjuk, hogy kevés, tudjuk, hogy több kellene – mondta.
Selmeczi Gabriella úgy fogalmazott: nagyon súlyos lehet a gond az egészségügyben, ha a javarészt külföldön tartózkodó kormányfőnek kell védelmébe vennie az orvosokat a saját miniszterükkel szemben. Utalt arra, hogy a tárcavezető nemrég azt javasolta az APEH elnökének: fordítsanak nagyobb gondot az ellenőrzéseknél arra, hogy az orvosok adóznak-e a hálapénz után. Az orvoskamara elnökének írott levelében pedig azt tudakolta, hogy indulhat-e etikai eljárás azon szülészek ellen, akikről az interneten kiderült, hogy az ellátásért pénzt kértek. Emlékeztetett Béki Gabriellának (SZDSZ) arra a kijelentésére, amely szerint minden reformnak az orvosok a kerékkötői.
Kökény Mihály nem kívánt reagálni a miniszterelnök szavaira.
Vitatott finanszírozás
Egy kormányrendelet szerint a kórházak és a szakrendelők tavalyi teljesítményének csak 98 százalékát finanszírozza teljes áron az egészségbiztosító az idén. Ha egy intézmény többet teljesít az előre meghatározottnál, akkor a beavatkozásokért már csak csökkentett összeget számolhat el: annál kevesebb pénzt kap, minél nagyobb mértékben túllépte a tavalyi teljesítményét. Ha a túlteljesítés a tíz százalékot is meghaladja, akkor például egy műtétért kilencven százalékkal kevesebb pénzt kap az egészségbiztosítótól, mint egy korábban végzett, ugyanolyan operációért. Bartucz Attila, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár szóvivője elmondta: az új rendszert csak áprilisban érzékelik majd az intézmények, ekkor kapják meg ugyanis a januári teljesítményük után járó finanszírozást. Hangsúlyozta: a teljesítménykorlát meghatározásánál kedvezően veszik figyelembe az előző évi kapacitásváltozásokat.