A kubai guantanamói támaszpont, ahol az Egyesült Államok 650 terrorizmussal gyanúsított embert őriz, csak a jéghegy csúcsa – adta hírül emberi jogi szervezetek véleményére hivatkozva a Le Soir belga lap. Valószínűleg titkos fogolytáborok hálózata létezik, ahol az amerikaiak minden nemzetközi ellenőrzés nélkül tartanak és kérdeznek ki foglyokat. A cikk szerint az Egyesült Államok emberek ezreit vette őrizetbe, ezek közül százaknak ismeretlen a sorsa. A jelenség olyan méreteket öltött, hogy még a Vöröskereszt nemzetközi bizottsága is közleményben fejezte ki aggodalmát. Az őrizetbe vettek titokzatos „eltűnésének” példája az al-Kaida terrorszervezet egyik vezetőjének esete. Haled Sejk Mohamedet Pakisztánban fogták el 2003 márciusában, onnan átszállították egy másik országba, hogy hová, nem tudni: az biztos, hogy Guantanamóba nem érkezett meg.
A lap szerint titkos fogolytábor működik az indiai-óceáni Diego Garcia-szigeten, ahol az amerikaiak egyik támaszpontja van, sőt nemrég – műholdas fényképek tanúsága szerint – új épületeket húztak fel. Az egykori francia gyarmaton, az afrikai Dzsibutiban az amerikaiak állítólag 2003-ban létrehozták a térségbeli terrorizmusellenes hadműveleteik parancsnokságát. A dzsibuti hatóságok cáfolják, hogy fogolytábor létezne az ország területén, de a lap szerint állításuk nem meggyőző.
A Le Soir úgy látja, hogy egyes, az Egyesült Államokkal szövetséges arab országokban is lehetnek titkos fogolytáborok, ahol kínzásokkal csikarják ki a vallomást a bebörtönzöttekből. Erre utal egy fiatal szír férfi, Arar esete, akit 2002-ben tartóztattak le New Yorkban, azzal a váddal, hogy az al-Kaida tagja. Ezt követően Jordánián át Szíriába deportálták, ahol a helyi hatóságok tíz hónapon át titokban őrizték és megkínozták.
Ők azok az orvosok, akik pénzért, titokban nemátalakító műtéteket végeztek Kiskunhalason