A szavazás a brit kormány első parlamenti vereségével fenyegetett, mivel az utolsó vita félidejében, a voksolás előtt három órával még nem volt meg a kormánytöbbség. A kormány reményeit erősítette, hogy a délutáni maratoni vita kezdetén a munkáspárti frakciólázadás vezére, Nick Brown – aki korábban chief whip, vagyis a képviselőcsoport szavazási fegyelméért felelős tisztségviselő volt – bejelentette visszaállását a sorba.
Londoni kommentárok szerint valószínű volt, hogy Brown sok lázadót visszavisz magával a kormányoldalra, de kora este nem hivatalos frakcióforrásokból az derült ki, hogy még mindig hét-kilenc voks hiányzott a biztos győzelemhez.
A népszerűtlen tandíjreform-tervezet ellen – amely tanévenként 3000 fontig terjedő, diplomázás után, utólag behajtandó tandíj kirovását teszi lehetővé az állami egyetemeknek – eredetileg 155 munkáspárti képviselő, az alsóházi kormányoldal létszámának több mint harmada lázadt fel. A parlamenti matematika alapján ennek alig több mint a fele, 81 is elég lett volna a beterjesztés – és sokak szerint Tony Blair miniszterelnök – megbuktatásához akkor, ha az összes ellenzéki képviselő nemmel szavaz.
Blairre ma újabb veszély leselkedik: a David Kelly fegyverszakértő halálát vizsgáló Hutton-bizottság jelentéséről is szavaz a parlament.
*
Blair időközben már megismerhette annak a jelentésnek a rá vonatkozó megállapításait, amelyet Lord Hutton felsőházi lordbíró állított össze több hónapos vizsgálat után David Kelly néhai védelmi minisztériumi fegyverzeti főtanácsadó tavaly júliusi öngyilkosságának körülményeiről.
Kelly egy súlyosan vitatott, az iraki hírszerzési értesülések kormányzati feltupírozását vélelmező, tavaly májusi BBC-tudósítás állítólagos forrása volt, és azután lett öngyilkos, hogy neve akarata ellenére nyilvánosságra került a kormány és a BBC között kirobbant példátlan csatározásban. A miniszterelnök már korábban egyértelművé tette, hogy lemond, ha a jelentés megállapítja az ő személyes és közvetlen felelősségét a tragédiához vezető eseményláncolatban. A Hutton-jelentést szerda délután ismertetik a nyilvánossággal.
A kedd esti voksolás és a jelentés közzététele közötti időszak egyértelmű londoni vélemények szerint Tony Blair eddigi, hat és fél éves kormányfői pályafutásának legveszélyesebb egy napja.
A brit kormányzat válságára hatást gyakorol az a tény is, hogy az amerikaiak részéről tömegpusztító fegyverek után kutató csoport főnöke nemrégiben távozott beosztásából a keresés sikertelenségére hivatkozva. Utódja korábban szintén arról nyilatkozott, hogy Iraknak nem voltak tömegpusztító fegyverei – következésképp Washington és London háborús indokai hamis állításokra alapultak.
Orbán Viktor fontos bejelentést tett