A Draskovics-drazsé mellékhatásai

Létszámleépítés, a kötelező béren felüli juttatások megvonása, szakrendelések megszüntetése, a gyógyszerköltségek megkurtítása – leginkább ebből az intézkedési repertoárból választanak a kórházak a finanszírozásukban bekövetkező megszorítások miatt. Az egészségügyi tárca úgy látja: ezek a lépések nem feltétlenül járnak az ellátás színvonalának romlásával.

2004. 02. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csökkenteni kell a dolgozói létszámot is a megszorítások miatt – mondta Smrcz Ervin, a fővárosi Heim Pál-gyermekkórház főigazgatója. Az intézmény költségeinek ugyanis több mint 60 százalékát a bér teszi ki, az ezenkívüli kiadásokra eddig havi 28 millió forint jutott. A számítások szerint a finanszírozási rendszerben bekövetkező változások miatt ez 15 millióval csökken havonta. Ebből nem lehet kijönni – hangsúlyozta a főigazgató. – Eddig sem volt létszámfölösleg, ezért az elbocsátások miatt várhatóan szakrendeléseket is meg kell szüntetni. A gyógyszerköltségen nemigen lehet spórolni. Nem mondhatjuk a hozzátartozóknak, hogy hozzák be az orvosságot a gyerekeknek, hiszen sokszor azért kell őket befektetni a kórházba, mert a szülők nem veszik meg otthon a gyógyszereket.
Többek között a gyógyszerek és az egyszer használatos szakmai anyagok költségének megkurtításával próbálják egyensúlyban tartani a gazdálkodást a kaposvári Kaposi Mór megyei kórházban. Dózsa Tibor gazdasági igazgató elmondta: havonta 30-33 millió forintos veszteséget okoz számukra, hogy az egészségbiztosító csak a tavalyi teljesítményük 98 százalékát fizeti ki teljes áron, az afölötti „produktumot” csak csökkentett értéken tudják elszámolni. Minél többet teljesítenek, annál kevesebb pénzt kapnak az elvégzett munkáért. Racionalizálási tervüket már a tavalyi konszolidációs programhoz elkészítették, most azonban még szigorúbban kell venni annak betartását.
Hetvenöt dolgozót már elbocsátottak, és még körülbelül száz embernek kötnek útilaput a talpára a közeljövőben. Osztályokat nem szüntetnek meg, inkább az ágyakat próbálják átcsoportosítani.
Szigorú takarékossági intézkedéseket vezetnek be a balassagyarmati kórházban is – mondta Szabó Géza igazgató. A gyógyszerbeszerzést és -fogyasztást újragondolják, mert ez egy elég nagy tétel, éves szinten 150 millió forint. A fizetésen túli kiadásokat csökkentik ugyan, de elbocsátásokról csak a végső esetben döntenek.
Változás lesz a 98 százalékos teljesítménykorlát bevezetésén túl az is, hogy a 2002-ben végrehajtott ötvenszázalékos béremelés fedezetét beépítik a teljesítmény-arányos finanszírozásba. Törölnek továbbá bizonyos elszámolási kódokat is, amelyeket úgy jelentettek le az intézmények az egészségbiztosítónak, hogy ahhoz nem társult tényleges teljesítmény. A kórházakat sújtja továbbá az elsősorban az áfaváltozás miatti energia- és gyógyszerdrágulás, valamint az ökoadó bevezetése.
***
A helyettes államtitkár bizakodó. Rácz Jenő, az egészségügyi minisztérium helyettes államtitkára szerint a kórházak intézkedései nem feltétlenül járnak a betegellátás színvonalának romlásával. Ha például valahol megszűnik egy ellátásfajta, a betegeket „befogadja” majd egy másik intézmény. Gyakran felesleges ugyanis, hogy közeli kórházaknak azonos legyen a profilja. Hangsúlyozta azt is: a degresszív finanszírozás nem új keletű, többek között a laborkasszánál is működik. Véget kell vetni ugyanis annak a gyakorlatnak, hogy a kórházak papíron a végtelenségig növeljék a teljesítményüket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.