Csökkenteni kell a dolgozói létszámot is a megszorítások miatt – mondta Smrcz Ervin, a fővárosi Heim Pál-gyermekkórház főigazgatója. Az intézmény költségeinek ugyanis több mint 60 százalékát a bér teszi ki, az ezenkívüli kiadásokra eddig havi 28 millió forint jutott. A számítások szerint a finanszírozási rendszerben bekövetkező változások miatt ez 15 millióval csökken havonta. Ebből nem lehet kijönni – hangsúlyozta a főigazgató. – Eddig sem volt létszámfölösleg, ezért az elbocsátások miatt várhatóan szakrendeléseket is meg kell szüntetni. A gyógyszerköltségen nemigen lehet spórolni. Nem mondhatjuk a hozzátartozóknak, hogy hozzák be az orvosságot a gyerekeknek, hiszen sokszor azért kell őket befektetni a kórházba, mert a szülők nem veszik meg otthon a gyógyszereket.
Többek között a gyógyszerek és az egyszer használatos szakmai anyagok költségének megkurtításával próbálják egyensúlyban tartani a gazdálkodást a kaposvári Kaposi Mór megyei kórházban. Dózsa Tibor gazdasági igazgató elmondta: havonta 30-33 millió forintos veszteséget okoz számukra, hogy az egészségbiztosító csak a tavalyi teljesítményük 98 százalékát fizeti ki teljes áron, az afölötti „produktumot” csak csökkentett értéken tudják elszámolni. Minél többet teljesítenek, annál kevesebb pénzt kapnak az elvégzett munkáért. Racionalizálási tervüket már a tavalyi konszolidációs programhoz elkészítették, most azonban még szigorúbban kell venni annak betartását.
Hetvenöt dolgozót már elbocsátottak, és még körülbelül száz embernek kötnek útilaput a talpára a közeljövőben. Osztályokat nem szüntetnek meg, inkább az ágyakat próbálják átcsoportosítani.
Szigorú takarékossági intézkedéseket vezetnek be a balassagyarmati kórházban is – mondta Szabó Géza igazgató. A gyógyszerbeszerzést és -fogyasztást újragondolják, mert ez egy elég nagy tétel, éves szinten 150 millió forint. A fizetésen túli kiadásokat csökkentik ugyan, de elbocsátásokról csak a végső esetben döntenek.
Változás lesz a 98 százalékos teljesítménykorlát bevezetésén túl az is, hogy a 2002-ben végrehajtott ötvenszázalékos béremelés fedezetét beépítik a teljesítmény-arányos finanszírozásba. Törölnek továbbá bizonyos elszámolási kódokat is, amelyeket úgy jelentettek le az intézmények az egészségbiztosítónak, hogy ahhoz nem társult tényleges teljesítmény. A kórházakat sújtja továbbá az elsősorban az áfaváltozás miatti energia- és gyógyszerdrágulás, valamint az ökoadó bevezetése.
***
A helyettes államtitkár bizakodó. Rácz Jenő, az egészségügyi minisztérium helyettes államtitkára szerint a kórházak intézkedései nem feltétlenül járnak a betegellátás színvonalának romlásával. Ha például valahol megszűnik egy ellátásfajta, a betegeket „befogadja” majd egy másik intézmény. Gyakran felesleges ugyanis, hogy közeli kórházaknak azonos legyen a profilja. Hangsúlyozta azt is: a degresszív finanszírozás nem új keletű, többek között a laborkasszánál is működik. Véget kell vetni ugyanis annak a gyakorlatnak, hogy a kórházak papíron a végtelenségig növeljék a teljesítményüket.

Elképesztő, mit mondott a tárgyalásán a karateedző, aki felrúgott egy fiút a szolnoki kalandparkban