Akadozó azbesztmentesítés

Tíz esztendő alatt 16 milliárd forintból oldható meg az azbeszttel szigetelt épületek mentesítése. A környezetvédelmi minisztériumban létrehozott 30 millió forintos alap viszont csak az esetleges további szennyeződések feltárására elegendő.

2004. 02. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mintegy húszezer lakást érint Magyarországon a rákkeltő azbesztszennyezés, ezek közül Győr a legveszélyeztetettebb. A környezetvédelmi minisztérium felmérése szerint ugyanis ebben a városban összesen tízezer lakást szigeteltek annak idején azbeszttel. Budapesten a XXII. kerületi Rózsakert-lakótelepen a legkoncentráltabb a probléma, ott ezer lakás érintett. A közelmúltban a XI. kerületben újabb 96 lakásról derült ki, hogy szennyezett.
Mint ismeretes, az 1970-es és 80-as években épült házgyári lakótelepek egy részében a lépcsőházakat és a közös helyiségeket rákkeltő azbesztvakolattal szigetelték. Használták a mérgező építőanyagot óvodák, iskolák és néhol a kereskedelmi és ipari épületek esetében is. Az azbeszt egy idő után elporlik, a levegőben szállva komoly egészségkárosodást okozhat. Kis Zoltán, a környezetvédelmi tárca államtitkára elmondta: a 400 ezer négyzetméternyi felületen elhelyezett azbesztszigetelés mentesítése 16 milliárd forintba kerülne. A program tíz év alatt valósítható meg.
A minisztériumban most 30 millió forintos alapot hoztak létre. Ez a pénz elsősorban arra lesz elegendő, hogy feltárják az esetleges további szennyezett ingatlanokat. A XXII. kerületi önkormányzat tavaly novemberben pedig 40 millió forintot különített el azbesztmentesítésre. Az összeg nagy részét az önkormányzat intézményeire költik, a maradékra pedig a társasházak pályázhatnak.
Az azbesztproblémát csak most kezdték el komolyan venni a politikusok. A közelmúltban a Másik Oldal – Ökoszociális Mozgalom egy partnerszervezetének például bírósági úton kellett kikényszerítenie, hogy a szaktárca átadja neki az azbesztszennyezésről szóló felmérés végeredményét. A mozgalom tavaly országos kampányba kezdett a mentesítés megindításáért, többek között a minisztériumi felmérésben felsorolt lakótelepeken hatvanezer érintett emberhez juttatták el felvilágosító kiadványukat. – Az, hogy a minisztérium tízmilliókat költ a felmérések folytatására, korántsem jelenti a mentesítés megkezdését – mutatott rá Gyenge Zsolt, a szervezet alapító tagja, hozzátéve: húszezer lakás esetében máris megkezdhetnék a munkát, ha lenne rá kormányzati akarat.
– Elfogadhatatlan az is, hogy Budafokon a társasházaknak pályázniuk kell a támogatásért, miközben a rákkeltő vakolatot az állami építőipari vállalatok építették be. Így nyilvánvaló, hogy az államnak teljes egészében és alanyi jogon ki kell fizetnie az azbeszt eltávolításának költségét – vélekedett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.