Mintegy húszezer lakást érint Magyarországon a rákkeltő azbesztszennyezés, ezek közül Győr a legveszélyeztetettebb. A környezetvédelmi minisztérium felmérése szerint ugyanis ebben a városban összesen tízezer lakást szigeteltek annak idején azbeszttel. Budapesten a XXII. kerületi Rózsakert-lakótelepen a legkoncentráltabb a probléma, ott ezer lakás érintett. A közelmúltban a XI. kerületben újabb 96 lakásról derült ki, hogy szennyezett.
Mint ismeretes, az 1970-es és 80-as években épült házgyári lakótelepek egy részében a lépcsőházakat és a közös helyiségeket rákkeltő azbesztvakolattal szigetelték. Használták a mérgező építőanyagot óvodák, iskolák és néhol a kereskedelmi és ipari épületek esetében is. Az azbeszt egy idő után elporlik, a levegőben szállva komoly egészségkárosodást okozhat. Kis Zoltán, a környezetvédelmi tárca államtitkára elmondta: a 400 ezer négyzetméternyi felületen elhelyezett azbesztszigetelés mentesítése 16 milliárd forintba kerülne. A program tíz év alatt valósítható meg.
A minisztériumban most 30 millió forintos alapot hoztak létre. Ez a pénz elsősorban arra lesz elegendő, hogy feltárják az esetleges további szennyezett ingatlanokat. A XXII. kerületi önkormányzat tavaly novemberben pedig 40 millió forintot különített el azbesztmentesítésre. Az összeg nagy részét az önkormányzat intézményeire költik, a maradékra pedig a társasházak pályázhatnak.
Az azbesztproblémát csak most kezdték el komolyan venni a politikusok. A közelmúltban a Másik Oldal – Ökoszociális Mozgalom egy partnerszervezetének például bírósági úton kellett kikényszerítenie, hogy a szaktárca átadja neki az azbesztszennyezésről szóló felmérés végeredményét. A mozgalom tavaly országos kampányba kezdett a mentesítés megindításáért, többek között a minisztériumi felmérésben felsorolt lakótelepeken hatvanezer érintett emberhez juttatták el felvilágosító kiadványukat. – Az, hogy a minisztérium tízmilliókat költ a felmérések folytatására, korántsem jelenti a mentesítés megkezdését – mutatott rá Gyenge Zsolt, a szervezet alapító tagja, hozzátéve: húszezer lakás esetében máris megkezdhetnék a munkát, ha lenne rá kormányzati akarat.
– Elfogadhatatlan az is, hogy Budafokon a társasházaknak pályázniuk kell a támogatásért, miközben a rákkeltő vakolatot az állami építőipari vállalatok építették be. Így nyilvánvaló, hogy az államnak teljes egészében és alanyi jogon ki kell fizetnie az azbeszt eltávolításának költségét – vélekedett.
Így nő a minimálbér összege januártól - videó