Dollárüzemű demokrácia

2004. 02. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár a nyugati demokráciák működésének kezdetektől fogva meghatározó eleme volt a pénz, a tendenciák abba az irányba mutatnak, hogy az anyagiaknak a jövőben egyre nagyobb szerepük lesz egy-egy mozgalom, párt, vagy annak jelöltje sikerében. A finanszírozás meghatározó jelentőséggel bír az Egyesült Államok folyamatban lévő elnökválasztási kampányában is, amely már most minden eddigi pénzügyi rekordot megdöntött. Nem titok, hogy támogatók hathatós lobbizásra tartanak igényt ellentételezésül. A tengerentúli versenyben financiális szempontból messze George Bush hivatalban lévő elnök vezet, aki csak 2003 negyedik negyedévében 47 millió dollárt gyűjtött a Szövetségi Választási Bizottság (FEC) adatai szerint. Elemzők előrejelzései szerint potenciálisan a 200 millió dollárt is elérheti a rebublikánusok kampánya számára rendelkezésre álló összeg, amelynek legnagyobb része azután „aktivizálódik” majd, hogy a demokraták júliusban véglegesen döntenek Bush kihívójának személyéről.
Az elnök adományozói között (korábbi karrierjét is figyelembe véve) nagy befektetési csoportok járnak az élen. A legtöbbet (600 ezer dollárt) a 2001-ben csődbe ment Enron Corporation munkatársai adták, akik a vállalat újjáalakulása után 2003-tól folytatták korábbi gyakorlatukat. A 300 ezernél többet adományozók csoportjában ott találjuk a közgazdászi körökben csak Big Five-ként ismert cégek közül a Merrill Lynchet, a PriceWaterhouseCooperst, illetve az Ernst and Youngot. A jelentősebb, világhíres vállalatok ott állnak a demokraták háta mögött is. John Kerry massachusettsi szenátor 145 ezer dollárt kapott a Time Warnertől (a CNN tulajdonosától), 116 ezret a Citigrouptól, de 124 ezret adott a Harvard Egyetem is. Mivel a pénzügyi támogatásra szigorú szabályok vonatkoznak, a demokraták idén sokszor folyamodnak külső segítséghez. Civil mozgalmak támadják Bush kormányát, amelyek pénzelése hivatalosan nem hagy nyomot a demokraták számláján. Soros György tőzsdemilliárdos is – közvetlen adományai mellett – főként így kíván hozzájárulni az általa „szociáldarwinistának” nevezett elnök megbuktatásához.

Egymás bírálata helyett Bush elnököt ostorozták vasárnap esti televíziós vitájukban a Demokrata Párt elnökjelöltségére pályázó politikusok. Howard Dean a keddi wisconsini előválasztáson akar bizonyítani, de a felmérések szerint ott is Kerrynek áll a zászló.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.