Ez viszont ütközik az áruk szabad mozgását biztosító alapszabállyal. A tervezetben az áll, hogy nem engedhető meg az EU tagállamaiból származó termékeken az országmegjelölés az Európai Bíróság ítélete értelmében. Ezzel ellentétben úgy tudjuk, a bíróság nem tiltotta meg a gyártó állam nevének feltüntetését, csupán anynyit javasolt, hogy az ne legyen kötelező érvényű.
*
A címkézés szabályai az Európai Unió joggyakorlata szerint úgy módosulnak, hogy az e térségből származó áruk esetében a származási hely megjelölésének kötelezettsége megszűnik, vagyis május elsejétől nem lesz Made in Hungary felirat az unióba irányuló magyar termékeken, s a közösségi áruk esetében sem lehet megtudni, melyik tagállamból származik az áru. Mivel a termék származási helye nem tudható meg, a hazai termék sem preferálható. Csupán egy lesz ezentúl biztos: a Made in EU felirat, vagyis, hogy a termék az Európai Unió valamelyik tagállamában készült. Így viszont magyar és más közösségi tagállamok évszázados termékeinek azonosítása válhatna bizonytalanná.
A törvényjavaslatot a honi parlamentnek kell elfogadnia. Információnk szerint azonban a dokumentum szövegezésébe hiba csúszott, s az Európai Bíróság nem megtiltotta a tagállam nevének megjelenítését, csupán annyit javasolt, ne kötelező jellegű, hanem csupán lehetőség legyen a származási hely feltüntetése. A problémáról a gazdasági minisztériumnál érdeklődtünk, ahol közölték: a leghamarabb a jövő hét elején tudnak felvilágosítást adni.
Rekordon a Skandináv lottó főnyereménye