Háromszor ölt a mérnök

Tíz évvel ezelőtti kettős gyilkosságot ismert be az ORFK döglött ügyek osztálya nyomozóinak a mérnök végzettségű Csobay László, akit T. Mihály megölése miatt tavaly tizenöt év fegyházbüntetésre ítéltek jogerősen. A házaspárt korábban már keresték. Három éve a rendőrök egy sorozatgyilkostól értesültek arról, hogy megölték őket.

2004. 02. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nyomozás három éve kezdődött, amikor a büntetését töltő egyik sorozatgyilkos azt állította a rendőröknek: megtudta, hogy egyik ismerősének barátját, Újlaky Vilmost és feleségét lelőtték, majd elásták – mondta el tegnap Kovács Lajos ezredes, az ORFK döglött ügyek osztályának vezetője. Megjegyezte: azt azonban nem tudta az elítélt megmondani, hogy ki lehetett a tettes. Megállapították, hogy valóban létezik vagy legalábbis létezett a házaspár. Mi több, kiderült: a nyírségi, eltűnésekor 31 éves, külkereskedő Újlaky Vilmos ellen a rendőrség elfogatóparancsot adott ki. A Pest megyei nyomozók valószínűsítették, hogy az egyik fegyver, amellyel a százhalombattai rém, Balogh Lajos két fiatal lányt meggyilkolt, a fegyvergyűjtő Újlaky Vilmostól származik – magyarázta az ezredes. A húszéves asszonyt pedig a Békés Megyei Rendőr-főkapitányság eltűntként kereste.
Több évig tartó adatgyűjtéssel a rendőrök kiderítették, hogy a házaspárt utoljára 1994. május 6-án látták élve. Két lakásuk is volt: az egyik a fővárosi Havanna-lakótelepen, a másik pedig a VIII. kerületben. Az előbbi vizsgálatakor a szomszédok elmondták, hogy a pár eltűnése után egy bicegő férfi – Csobay egyik lábára sántít – a bútorokat elvitte a lakásból. Az ingatlan tulajdoni lapjáról pedig kiolvasható, hogy az említett időszakban Csobay nevére írták, aki később eladta. Az Újlaky házaspár és Csobay közti adásvételi szerződés azonban hamisnak bizonyult, ezért a mérnökre terelődött a gyanú. A férfi nem volt ismeretlen a rendőrök előtt: többek között szintén a Pest megyeiek vizsgálták T. Mihály megölésében való részvételét. Bár a holttest Csobay dunavarsányi, Domariba-szigeti telkéről került elő, az eljárást 1999 augusztusában, bizonyíték hiányában megszüntették a férfi ellen.
Kovács Lajos hangsúlyozta: a két ügy közül a T. Mihály elleni gyilkosságot „hozták vissza a sírból”, mivel bizonyítékokban gazdagabb volt, mint az Újlaky házaspár eltűnése. Úgy taktikáztak: ha sikerül a Dietmar Clodó nevével elhíresült pénzhamisítási ügyben Csobay egykori vádlott-társának meggyilkolását rábizonyítani, talán a büntetés súlyától megtörik az egyébként intelligens férfi. A döglött ügyek osztálya vezetőjének bejött a számítása: első fokon húsz év fegyházbüntetést kapott Csobay, aki az ítélet után Kovácsnak megígérte, hogy ha jogerősen is megkapja a súlyos büntetést, akkor feltárja az Újlaky házaspár ügyét.
Tavaly azonban jogerősen öt évvel enyhítették a gyilkos büntetését, s ez némileg megakasztotta a nyomozást. A gyanúsított ugyanis rájött Kovácsék taktikájára, s mindvégig tagadta a kettős gyilkosságot. Nem egészen egy hónapja viszont a mérnök elhatározta, hogy mégis elmondja azt, ami már régóta nem hagyta nyugodni a lelkiismeretét: ő ölte meg, s ásta el a Domariba-szigeti telkén az Újlaky házaspárt is – állította Kovács Lajos. Az ezredes még elárulta, hogy Csobay a gyilkosságot jogos védelmi helyzettel magyarázta, ám ennek részletei még nem nyilvánosak. Az bizonyos, hogy a férjjel üzleti és baráti kapcsolatban állt a mérnök, s telekvásárlás miatt vitte ki őt és feleségét a szigetre. Ott fegyverrel lelőtte a házaspárt. A gyilkosság vélhetőleg 1994. május 6-án történt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.