Koncepció a biobankról

Nem kérhetnek genetikai vizsgálatot a biztosítótársaságok vagy a munkáltatók, hogy az eredmények függvényében döntsenek a szerződéskötésről vagy a dolgozók alkalmazásáról – ezt is tartalmazza a humángenetikai bizottság szakmai koncepciója.

2004. 02. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A személyes genetikai adatok védelméről, a genetikai kutatásokról, a teszt- és szűrővizsgálatokról, valamint a biobankokról szól majd az a törvénytervezet, amelyhez az első koncepciót most készítette el a szakemberekből, tudósokból és az egyházak képviselőiből álló humángenetikai bizottság. A koncepciót társadalmi vitára bocsátják – jelentette be Kökény Mihály. Az egészségügyi miniszter hozzátette: a készülő jogszabály hiánypótló lesz, mivel a hét évvel ezelőtt megalkotott egészségügyi törvényben nincs szó a genetika eredményeit felhasználó gyógyításról. Az új törvényjavaslat ősszel kerülhetne a parlament elé.
A koncepció készítői közül Sándor Judit jogász hangsúlyozta: céljuk többek között védeni az embereket a genetikai tulajdonságaik miatti hátrányos megkülönböztetéstől. Példaként említette, hogy a munkáltató nem teheti genetikai vizsgálattól függővé az alkalmazást, és a biztosító sem kérhet ilyen orvosi adatot.
Ugyanakkor a tudományos kutatás szabadságát is biztosítani kell a megfelelő jogi és etikai háttérrel, hiszen ez kedvezően befolyásolhatja a gyógykezeléseket, az öröklődő betegségek megelőzését, a családtervezést – mondta Kosztolányi György akadémikus. Hangsúlyozta: jelenleg csak orvosilag indokolt esetben ingyenesek ezek a vizsgálatok, amelyek ára néhány ezertől több százezer forintig terjed. Nem lenne ez másként a törvény elfogadása után sem.
Falus András akadémikus elmondta: a koncepció szerint a személyes genetikai adatok csak az érintett számára válhatnak megismerhetővé, a társadalmi vita függvénye azonban, hogy a gyermekeken kívül ez alól speciális esetben más is lehet-e kivétel.
Az adatvédelmen kívül szabályozni kell a készülő jogszabályban többek között a vizsgálatokat végző laboratóriumok akkreditálását és finanszírozását.
A most elkészült koncepció nem foglalkozik a klónozással és a dajkaterhességgel. (Ez utóbbi azt az esetet jelenti, amikor egy magzatot nem a vér szerinti anyja hord ki.) Ennek engedélyezéséről egy másik készülő jogszabály rendelkezhetne, amely szabályozná az őssejtlevétel és -tárolás kérdését is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.