Tisztázatlan, mekkora összegért ad stratégiai tanácsokat a miniszterelnöknek Stanley Greenberg, Jeremy Rosner és Tal Silberstein, a három amerikai politikai PR- és kampányszakember, hiszen a hivatalos bejelentés összesen harmincmillió forintról szól, de a Greenberg Quinlan Rosner Research Inc nevű cég – a lapunk birtokába került angol nyelvű dokumentum szerint – 53 millió forintos ajánlatot tett tavaly decemberben. Emlékezetes, hogy a kormányszóvivői iroda közleménye még 15-15 millió forintról tett említést, amelyet két cégnek, a Greenberg Carville Shrum (GCS) tanácsadó vállalatnak, valamint a már említett Greenberg Quinlan Rosner Research Inc stratégiai kutatócégnek fizetnének ki Medgyessy Péterék.
*
A levélben a tanácsadók leszögezik, bizonyos költségeket nem ők állnak. „Az alaphelyzet felmérésével kapcsolatban feltételezzük, hogy a kormányzat fizet majd a szállásért, a toborzásért, a szervezésért, éppen úgy, mint a csoportok és a csoportkísérők tolmácsolásáért, a felméréseken lefordítja a kérdőívet, összeállítja a felmérést, megszerkeszti az adatokat, és elektronikusan átadja azokat.”
Az ajánlatban úgy fogalmaznak a tanácsadók: „Reméljük, hogy egy jól felépített programmal megállíthatjuk a kormány támogatottságának zuhanását.” Kritikus hangot ütnek meg a miniszterelnök stratégiai és kommunikációs működésével kapcsolatban. Azt ígérik, hogy felkészítik a kormányfőt „az ellenzék és a média jelenlegi támadásai ellen”. Greenberg, Rosner és Silberstein szerint az uniós választás kulcskérdés, hiszen egyrészt de facto népszavazás a Medgyessy-kormányról, másrészt felkészülés a 2006-os parlamenti választásokra.
Kérdéses a szerződés létrejöttének módja is, hiszen a Közbeszerzési Értesítő január elején azt közölte: eredménytelennek bizonyult „A kormány hosszú távú stratégiai döntéshozatalának módszertani támogatása nemzetközi tapasztalatok alapján” témában kiírt közbeszerzési eljárás. A zártkörű, tárgyalásos tenderen kizárólag az említett Greenberg–Rosner-féle céget kérték fel. Az eredménytelenséget azzal indokolta a kancellária, hogy a felhívásban 2003. december 9., 15 órára kitűzött bontási határidőig nem nyújtotta be a cég az ajánlatát.
Braun Róbert, a MeH helyettes államtitkára lapunknak úgy nyilatkozott: azért minősítették érvénytelennek az eljárást, mert a közbeszerzési tanács elnökének állásfoglalása ezt ajánlotta. Az állásfoglalás szerint a beszerzés összege és a speciális tudásra vonatkozó rendelkezés szerint nem volt szükség közbeszerzési eljárásra, az állami megrendelést szabadkézi vételi eljárásban is le lehetett bonyolítani – fejtette ki. Braun megerősítette a kormányszóvivő korábbi állítását, amely szerint a két amerikai cég január 1-jétől június 1-jéig terjedő időszakra 15-15 millió forintot kap munkájáért. Cáfolta, hogy Rosnerék kampánytanácsadóként dolgoznak a kormány mellett. Elmondása szerint a cégek „a kormányzati kutatások metodológiai és stratégiai megalapozásával” foglalkoznak. Mint mondta, ez jobbára a kormánynak dolgozó magyar közvélemény-kutató cégek kérdőíveinek ellenőrzéséből és az adatok feldolgozásából áll. Lapunk kérdésére Tóbiás József MSZP-pártigazgató kijelentette: pártjának nem dolgoznak az amerikai stratégák.
Tartanak Brüsszelben a Patrióták megjelenésétől