Szerepcsere

Hommer Tibor
2004. 02. 19. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Előzmények: lapunk sajtótisztességéről vallott elveivel foglalkozik immár másodízben a Pénzügyminisztérium. Először névvel nem jegyzett közleményben tudatta a szaktárca az Országos Sajtószolgálat nyilvánosságán keresztül, hogy félretájékoztatjuk olvasóinkat, tegnap pedig – tartalmukat tekintve – Draskovics Tibor pénzügyminiszter tett hasonló megjegyzéseket az MTV Nap-kelte című műsorában.
A Pénzügyminisztérium azt kifogásolja, hogy lapunk 16-i és 18-i számában részleteket közöltünk a megszorító intézkedésekre, a Draskovics-csomagra vonatkozó tervekből, amelyeket azonban nem egyeztettünk a kormányzati szervekkel. Egyeztettünk, választ viszont nem kaptunk. Illetve kaptunk, jelesül azt, hogy február 25-ig, amíg a kormány nem dönt Draskovics csomagjáról, semminemű felvilágosítást nem adnak.
Nem tájékoztattuk félre az olvasóinkat és messzemenően vállalhatónak érezzük a sajtótisztességről vallott nézeteinket. Ha sajátságosak ezek a nézetek, miként azt Draskovics Tibor állítja, úgy annyiban azok, hogy nem egyeztethetők össze a kormányzatnak a sajtóról alkotott képével és szerepével. Mégis, mit várt Draskovics Tibor? Hogy szó nélkül tudomásul veszi egy orgánum, hogy a kormány nem szolgáltat információkat egy rendkívül fontos, tízezreket érintő intézkedéséről? Hogy hallgatunk, miként hallgatott a Pravda és a Népszabadság – mondjuk – a csernobili atomkatasztrófa idején, csak azért, mert a hatalom, vagyis a Párt is el kívánta hallgatni a katasztrófa tényét? A magunk részéről élünk a demokrácia illúziójának a jogával, s a sajtótisztességről alkotott képünket is egy demokratikus jogállam képéhez és szabályaihoz igazítjuk, amelyben – jó esetben – a sajtó minden energiáját arra összpontosítja, hogy ellenőrizze a hatalmat, ha úgy tetszik: felszámoljuk azt az információs deficitet, amelyet a kormány teremtett. Legyen bár szó az M5-ös autópálya szerződésének részleteiről, az agrárhitelkeret kimerülésének veszélyeiről, a Postabankért bezsebelt 101 milliárd forint sorsáról, a miniszterek kedvezményes lakáshiteleiről vagy az éppen kiforró megszorító csomag tervezett intézkedéseiről. Egyszóval mindenről, amiről a kormány legszívesebben hallgatni szeretne, s óhajtaná azt is, hogy a sajtó se említsen semmit, ami a kormányzat számára kínos.
Draskovics Tibornak a sajtótisztességről alkotott fogalmai anakronisztikusak, mint egy népfrontos választási lista. De sajátosak a saját szerepéről alkotott elképzelései is, hiszen egy pénzügyminiszternek, a regnáló hatalom képviselőjének nem az a dolga, hogy egy-egy orgánumot minősítsen, hanem az, hogy válaszoljon az adott orgánum kérdéseire, s általa tájékoztassa a nagy nyilvánosságot. Erősítsen meg információkat, vagy éppen cáfolja azokat. A bírálat, a kritika közlése és közvetítése a sajtó feladata és nem a pénzügyminiszteré.
A magunk részéről továbbra is minden részletet közlünk a tervezett megszorításokról. Hiszen láthattuk, erőfeszítéseink nem hiábavalók. A kormány rákényszerült, hogy színt valljon és néhány részletet nyilvánosságra hozzon a tervezett megszorító intézkedésekről. Célravezető lett volna ezzel indítani.
Célravezető és tisztességes.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.