Vallott a kancelláriaminiszter

Egy kávéházi beszélgetés hangulatát idézte föl Kiss Péter kancelláriaminiszterben Bácskai János beszámolója a Kulcsár Attilától származó információkról, a bróker által készített feljegyzést pedig pamfletnek minősítette. Az MSZP-s politikus mindezt a tábornok ellen folyó büntetőper második tárgyalónapján közölte a hallgatósággal. A tanúvallomások alapján úgy tűnik, Kulcsár az Állami Autópálya Kezelő Rt. nyolc átutalási megbízását akarta eltüntetni a PSZÁF elől, ami azonban nem sikerült.

Török László
2004. 02. 18. 18:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Zárt tárgyalással, a Nemzetbiztonsági Hivatal két tisztjének – akik Kulcsár Attila megfigyelésében vettek részt – meghallgatásával kezdődött a Bácskai-per második napja, amely után Kiss Péter kancelláriaminiszter számolt be a dandártábornokkal fenntartott kapcsolatáról. A politikus tanúvallomásában „kávéházi hangulatot idéző, jó szándékú beavatóbeszélgetésként” értékelte, hogy a maffiaellenes központ vezetője, nemzetbiztonsági tábornoka a Pannonplast-ügyről és egy nagyobb horderejű bankbotrányról kezdett neki beszélni június végén. A Bácskai János kezdeményezésére létrejött második találkozáskor egy Kulcsár által készített jegyzetet adott át az MSZP-s politikusnak, aki ezt a szöveget pamfletként aposztrofálta a tárgyaláson. Mivel a kérdéses iratban bűncselekményre utaló kitételek is szerepeltek, a miniszter elküldte azt Tóth András nemzetbiztonsági államtitkárnak, aki viszont korábban arról számolt be, hogy a sajtótól kapta az anyagot.
A tábornok úgy értékelte, hogy Kiss Péter „egyetértését adta” a további adatgyűjtésre, amit a bíróság és maga a kancelláriaminiszter is másképp értelmezett. A per jelentős részében arról volt szó, hogy a tábornok kinek jelenthet, kinek kötelessége jelenteni és kinek jelentett. Ilcsik Sándor, a Szervezett Bűnözés Elleni Koordinációs Központ vezetőjének ügyvédje a tárgyaláson közölte: ezeknek a kérdéseknek nincs köze a vádakhoz. Bácskait ugyanis azzal vádolják, hogy iratokat akart elvonni a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) elől úgy, hogy a Pannonplast-ügy dokumentumaira felhívta a rendőrség figyelmét. A per folyamán kiderült, hogy Kulcsár nem a műanyagipari társaság felvásárlására vonatkozó papírokat akarta „elrejtetni”, hanem a közpénzből gazdálkodó Állami Autópálya Kezelő (ÁAK) Rt. nyolc, összesen 3,2 milliárd forintos ügyletét igazoló dokumentumot, amelyeket Bitvai Miklós, a sztrádacég volt vezérigazgatója és Kulcsár is jóváhagyott, ezt azonban nem közölte a maffiaellenes központ tisztségéből felfüggesztett főigazgatójával. Sáray Éva PSZÁF-elnökhelyettes a tranzakciókról elmondta: azok végállomása az Amerikában bejegyzett, magyarországi leányvállalattal rendelkező Britton Llc. volt. Kiderült az is, hogy a rendőrség által a K&H Equities Rt. -nél lefoglalt iratok nem akadályozták a felügyelet brókercégnél elrendelt célvizsgálatát.
A dandártábornokot gondatlanságból elkövetett államtitoksértés vétségével is vádolják, mert asztalán felejtett egy szigorúan titkos iratot egy lezárt borítékban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.