Hét ember életét követelték Iránban eddig a parlamenti választások végeredményének nyilvánosságra kerülését követő zavargások. Az iráni hírügynökség tegnapi beszámolói szerint a délnyugati Andimesk, Firuzábád és Izéh városokban konzervatív és reformpárti jelöltek hívei támadtak egymásra. A rendőrség mindhárom városban közbelépett. Izéhben, ahol négyen vesztették életüket, a rendőrök mintegy harminc tüntetőt őrizetbe vettek. Az összecsapások során körülbelül ugyanennyien megsérültek.
„Sajnos ez nem volt szabad választás”– szögezte le rögvest a voksolások befejeztét követően Mosztafa Tádzsadeh, a fő reformista párt, az Iszlám Irán Részvételi Frontja vezetője. A csalódott változáspárti választók egy része pedig az utcán adott hangot érzelmeinek. Tüntetésekre persze korábban is számos alkalommal került sor az egykori Perzsiában, a mostani események jelentőségét azonban mégis kár volna leértékelni. Már négy évvel ezelőtt is – amikor a lakosság reformpártiaknak szavazott többséget (a 290 mandátumból 210-et a reformerek, tízet a konzervatívok, további tízet függetlenek szereztek meg) – láthatóvá vált, hogy szélesedik a változást követelő irániak köre. Akkor a jogosultak 67,35 százaléka ment el szavazni, ami Iránban meglehetősen magas szám. A változásokra áhítozók többsége egyébként nagyvárosokban él, jórészt tanult és fiatal, vagyis minden esélye megvan, hogy idővel mind nagyobb beleszólása legyen a reformok előretörésének folyamatába.
A pénteki választásokat érthető okokból nagyfokú lakossági passzivitás jellemezte, 1979, az iszlám forradalom „beköszöntének” éve óta most volt legalacsonyabb a választási aktivitás. Bár a tömegtájékoztatás hatvan százalék fölötti részvételről szólt, a valóságban ez alig érhette el az ötven százalékot. A legkevesebben a főváros körzetében, Teherán tartományban mentek el szavazni, itt a részvételi arány 33,77 százalékos volt.
A pénteki választásokon a konzervatív jelölteknek szinte az ország minden részén sikerült felülkerekedniük, ami a reformpárti hívek tiltakozását váltotta ki. Több mint 2000 jelölt – köztük számos neves reformpárti politikus – kirekesztése a választásokból már a szavazás előtt is súlyos feszültségeket keltett. Ennek ellenére Ali Hamenei nagyajatollah a voksolást „szabadnak, józannak és igazságosnak” nevezte, de az utóbbi napok eseményei arra utalnak, hogy sokkal inkább azoknak volt igaza, akik azt állították, hogy mély szakadék keletkezett a nép és az iszlám rendszer között.
Kigyulladt egy hotel szaunája Felsőtárkányban, 240 ember menekült