Dominóelv

2004. 04. 24. 17:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ki fenyegeti a másikat? Az iszlám világ a Nyugatot, avagy épp fordítva? Mennyire tényleges és mennyire mondvacsinált ez a fenyegetés – teszi fel a kérdéseket könyvében Rostoványi Zsolt tanszékvezető egyetemi tanár a világpolitika kulcselemét boncolgatva. A 2001. szeptember 11-i terrortámadás után számtalan válaszkísérlet született a dilemmára. A rendkívül időszerű írásmű megkíséreli összefoglalni az iszlám világ és a Nyugat közötti ellentmondásokat, elemzi a két civilizáció egymás mellett élésének történelmi gyökereit, a napi háborús konfliktus lehetséges következményeit, összegzi a tudományos, eszmetörténeti utalásokat, műveket és aktuálpolitikai nyilatkozatokat, amelyek e téren születtek. Az aktualitás azonban korántsem válik a tudományos munka hátrányára.
A mű egyebek között vitába száll Samuel P. Huntington A civilizációk összecsapása című könyvének nem egy megállapításával. Rostoványi Zsolt kifejti, hogy az iszlám világ és a Nyugat viszonyrendszerében mindkét részről radikális, szélsőséges politikai ideológiák összeütközését tapasztalhatjuk: a muzulmánok oldaláról a dzsihadisták, a keresztények és zsidók ellen szent háborút hirdetők, míg az Egyesült Államok részéről az „újjászületett” baptisták, a nacionalista-hegemonista amerikai fundamentalizmus megtestesítőinek elvei csapnak össze. Természetesen a két fundamentalizmus közé nem tehető egyenlőségjel, nem vehetők egy kalap alá.
Rostoványi főként a hidegháborút követő időszakra összpontosít. A kérdéskör vizsgálatát a teljességre törekedve végzi el, nem ragad le a napi jelentésekben nagy nyilvánosságot kapó merényleteknél, hanem kitér a „civilizációs háborút” viselő két fél helyzetére. A „hallgattassák meg a másik fél is” elv alapján a szerző már a bevezetésben megjegyzi, hogy munkájában nagyobb súlyt helyez az iszlám fél álláspontjának kifejtésére, ugyanis ennek az oldalnak a véleménye Magyarországon kevésbé ismert.
Vajon a második „dominódőlésnél”, azaz Irak megszállásánál megáll-e Bush demokratizálási terve? – erre a kérdésre ma még nem lehet határozott választ adni. Annyi azonban biztos, hogy a térségben a korábbihoz képest is jelentősen megnőtt az Amerika-ellenesség, és a terror Irakban kiváló haditerepre lelt. A két világ más, egymás számára érthetetlen nyelven beszél. Rostoványi Zsolt logikusan felépített, kiválóan dokumentált könyve joggal számíthat nemcsak a szakértők, a kérdéssel foglalkozó újságírók, hanem a napjaink világpolitikája iránt fogékony közönség érdeklődésére is.
(Rostoványi Zsolt: Az iszlám világ és a Nyugat – Interpretációk összecsapása, avagy a kölcsönös fenyegetettség mítosza és valósága. Corvina Kiadó, Budapest, 2004. Ára: 3900 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.