Ki fenyegeti a másikat? Az iszlám világ a Nyugatot, avagy épp fordítva? Mennyire tényleges és mennyire mondvacsinált ez a fenyegetés – teszi fel a kérdéseket könyvében Rostoványi Zsolt tanszékvezető egyetemi tanár a világpolitika kulcselemét boncolgatva. A 2001. szeptember 11-i terrortámadás után számtalan válaszkísérlet született a dilemmára. A rendkívül időszerű írásmű megkíséreli összefoglalni az iszlám világ és a Nyugat közötti ellentmondásokat, elemzi a két civilizáció egymás mellett élésének történelmi gyökereit, a napi háborús konfliktus lehetséges következményeit, összegzi a tudományos, eszmetörténeti utalásokat, műveket és aktuálpolitikai nyilatkozatokat, amelyek e téren születtek. Az aktualitás azonban korántsem válik a tudományos munka hátrányára.
A mű egyebek között vitába száll Samuel P. Huntington A civilizációk összecsapása című könyvének nem egy megállapításával. Rostoványi Zsolt kifejti, hogy az iszlám világ és a Nyugat viszonyrendszerében mindkét részről radikális, szélsőséges politikai ideológiák összeütközését tapasztalhatjuk: a muzulmánok oldaláról a dzsihadisták, a keresztények és zsidók ellen szent háborút hirdetők, míg az Egyesült Államok részéről az „újjászületett” baptisták, a nacionalista-hegemonista amerikai fundamentalizmus megtestesítőinek elvei csapnak össze. Természetesen a két fundamentalizmus közé nem tehető egyenlőségjel, nem vehetők egy kalap alá.
Rostoványi főként a hidegháborút követő időszakra összpontosít. A kérdéskör vizsgálatát a teljességre törekedve végzi el, nem ragad le a napi jelentésekben nagy nyilvánosságot kapó merényleteknél, hanem kitér a „civilizációs háborút” viselő két fél helyzetére. A „hallgattassák meg a másik fél is” elv alapján a szerző már a bevezetésben megjegyzi, hogy munkájában nagyobb súlyt helyez az iszlám fél álláspontjának kifejtésére, ugyanis ennek az oldalnak a véleménye Magyarországon kevésbé ismert.
Vajon a második „dominódőlésnél”, azaz Irak megszállásánál megáll-e Bush demokratizálási terve? – erre a kérdésre ma még nem lehet határozott választ adni. Annyi azonban biztos, hogy a térségben a korábbihoz képest is jelentősen megnőtt az Amerika-ellenesség, és a terror Irakban kiváló haditerepre lelt. A két világ más, egymás számára érthetetlen nyelven beszél. Rostoványi Zsolt logikusan felépített, kiválóan dokumentált könyve joggal számíthat nemcsak a szakértők, a kérdéssel foglalkozó újságírók, hanem a napjaink világpolitikája iránt fogékony közönség érdeklődésére is.
(Rostoványi Zsolt: Az iszlám világ és a Nyugat – Interpretációk összecsapása, avagy a kölcsönös fenyegetettség mítosza és valósága. Corvina Kiadó, Budapest, 2004. Ára: 3900 forint)
Szentkirályi Alexandra: A városházi szappanopera újabb felvonásához érkezett