Megsemmisítette az Alkotmánybíróság azt a kormányrendeletet, amely az emberi felhasználásra kerülő gyógyszerek és egyes tápszerek átmeneti árszabályozásáról döntött – tudatta közleményében a testület. A rendelkezés június 30-tól veszíti hatályát. A taláros testület megállapította, hogy az árak csökkentését és befagyasztását előíró jogszabály megalkotásakor a kormány túllépte az ártörvényben adott felhatalmazás kereteit, és anélkül rendelkezett az árakról, hogy annak együttes törvényi feltételei fennálltak volna.
A testület emellett alkotmányellenesnek nyilvánította az ártörvényt módosító, még hatályba nem lépett szabályokat, amelyek értelmében nem törvény, hanem kormányrendelet határozta volna meg a gyógyszerek kiskereskedelemben felszámítható legmagasabb árának megállapítási szabályait.
*
A döntést követően felvetődik a kérdés, hogy június 30. után változik-e több mint tízezer gyógyszer lakossági térítési díja. Ha nem történik külön kormányzati intézkedés, akár 15 százalékos drágulás is elképzelhető lenne. Tóth Judit, az egészségügyi minisztérium szóvivője kérdésünkre leszögezte: a kormány garantálja, hogy a lakosság gyógyszerköltségei az idén nem nőnek. Arról viszont nem tudott felvilágosítást adni, hogy ezt miként biztosítanák, de vizsgálják a jogi lehetőségeket. Az Ab döntése nyomán válságstáb alakult az egészségügyi minisztériumban.
Fekete Tibor a Magyar Gyógyszergyártók Országos Szövetségének szóvivője reméli, az Ab döntése elősegíti, hogy sikeres tárgyalásokat lehessen folytatni a kormánnyal. Bízik abban, hogy egyszer s mindenkorra rendezhető a gyógyszerpiac jelenlegi áldatlan állapota. Székely Krisztina, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke is abban bízik, hogy sikerül kiszámítható helyzetet teremteni a gyógyszerpiacon. A kormánynak végre be kell látnia, hogy a szabadpiaci árakat nem változtathatja kénye-kedve szerint – fogalmazott. Az esetleges kártérítési igényekről az egyes cégek maguk döntenek majd – tette hozzá. A gyártókon kívül a nagykereskedőknek és a patikusoknak is milliárdos veszteséget okozott a kormány árcsökkentő intézkedése.
Az Ab-döntés részleteiről és esetleges következményeiről Draskovics Tibor adott tájékoztatást a sajtónak tegnap késő délután, ám erre a Magyar Nemzet munkatársát nem hívták meg. Pénzügyminisztériumi forrásaink szerint a kormány szándéka változatlan: június 30. után sem szeretnék változtatni a gyógyszerárakat. Ennek megvalósítása érdekében azonban mindenképpen meg kell változtatni a gyógyszer-támogatási rendszer jelenlegi jogi feltételeit.
Az Ab egyébként elutasította azokat az indítványokat, amelyek a gyógyszerárak befagyasztásával kapcsolatban az árak megállapításáról szóló törvényt felhatalmazó szabályának az alkotmányellenességét állították. Elutasította azokat az indítványokat is, amelyek szerint a kormány mulasztásban megnyilvánuló alkotmányellenes helyzetet idézett elő azzal, hogy nem alkotott jogszabályt a gyógyszertárak veszteségeinek ellentételezésére.
Feltűnőnek nevezte Juhász Gábor, az MSZP frakcióvezető-helyettese, hogy az európai parlamenti kampány hajrájában az Ab soha nem látott gyorsasággal ontja az ítéleteit. Újságírói kérdésre megjegyezte: ezzel esze ágában sincs azt állítani, hogy a taláros testület kampánymegfontolások alapján működne. Elmondta: a szocialisták sajnálattal vették tudomásul, hogy az Ab jogi értelmezése nem esik egybe a beteg emberek érdekével, ennek ellenére tudomásul veszik azt. Lapunknak arra a kérdésére, amely szerint nem szégyenkeznek az Igazságügyi Minisztérium tevékenysége miatt, hiszen ennek a tárcának feladata a különböző jogszabályok törvényességi és alkotmányos előkészítése, Juhász Gábor azt válaszolta: nincsenek bevált receptek, az Európai Unióban majdnem minden országban más és más a gyűlöletbeszéddel, illetve a gyógyszerárakkal kapcsolatos szabályozás.
A kormány nem volt képes tartósan befagyasztani a gyógyszerárakat – reagált Pokorni Zoltán. A Fidesz alelnöke úgy látja, ez is olyan kérdés, amelyet a parlamentben meg kellene vitatni. – Lassan naponta megsemmisít az Alkotmánybíróság egy-egy törvényt, miközben a kormány tagjai az ellenzéki javaslatokra azt mondják, nincs szükségük tanácsokra. Illő lenne kisebb arccal előadni mindezt – fogalmazott Pokorni.
Apáti Bence: Magyar Péter 25 milliós kérdése - kép