Felfalják az erdőket az erőművek

Akár húsz-harminc százalékkal is növekedhet a tűzifa kitermelése Magyarországon a kormányzat ösztönzésére országszerte útnak induló biomasszaerőmű-beruházások miatt. Miközben Nyugat-Európában a biomassza alatt elsősorban mezőgazdasági hulladékot értenek, nálunk szinte kizárólag az állami erdőgazdaságok keményfáival számol a szakma. Márkus Ferenc, a WWF hazai vezetője nem fél attól, hogy elfogynak az erdők, de szerinte nem árt, ha a természetvédelmi szakemberek „felkötik a gatyájukat.”

2004. 05. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gőzerővel folyik a biomassza- projekt a PannonPower Holding Rt.-nél, közismertebb nevén a pécsi hőerőműben. A tervek szerint nyár végére készül el az a csaknem 9 milliárd forintos beruházás, melynek során az erőmű jelenleg szénportüzelésű 10. számú kazánját biomassza-tüzelésűvé építik át. Az elképzelések szerint a kazánt szén helyett fával, illetve faaprítékkal fűtenék, a későbbiekben azonban a mezőgazdasági szerves hulladékot is ugyanúgy felhasználnák.
– A mezőgazdaságból, erdőgazdálkodásból és az ehhez kapcsolódó iparágakból származó termékek, hulladékok és maradékanyagok biológiailag lebontható része, valamint az ipari és települési hulladék biológiailag lebontható része a biomassza – mondta el kérdésünkre Braun Attila, a PannonPower Rt. energetikai igazgatóhelyettese. A fűtéshez szükséges alapanyagot mégis kizárólag a környező erdőkből szerezné be a társaság, erre már előzetes megállapodásokat is kötöttek a Mecseki Erdészet Rt.-vel, illetve a Somogyi Állami Erdészettel.
– A biomassza alapú tüzelés gyakorlatilag két fő tüzelőanyaggal képzelhető el, az egyik a fás szárú növények energetikai hasznosítása, a másik pedig a lágyszárú növények (például az energiafű, energianád) felhasználása – mutatott rá Braun, hozzátéve: hazánkban egyelőre a fatüzelés a realitás. A PannonPower honlapján olvasható, hogy minimum 90 százalékban használnának keménylombos tűzifát, s a tüzelőanyag 70 százalékát vasúton, 30 százalékát pedig gépkocsival szállítanák az erőműbe. – Az erdészetek a törvényileg szabályozott erdőgazdálkodás mellett ki tudják elégíteni a biomasszablokk tüzelőanyag-igényét. A biomasszablokk miatt nem kell több fát kivágni, mint a korábbi években. Az erőmű hosszú távú szerződése és a garantált magas faár gazdaságilag stabilizálja majd az erdészeteket – magyarázta lapunknak Braun Attila. Kifejtette: a fa alapú biomassza-tüzelés környezetbarát, mert megújuló energiahordozón alapul, s a fa elégetése kevéssé terheli a környezetet, különösen, ha a széntüzelés emissziójához hasonlítjuk. Pécsett a biomassza-tüzelésű blokk nem bocsát majd ki kén-dioxidot, a nitrogén-dioxid-kibocsátás a korábbi kétharmadára, a porkibocsátás pedig az elmúlt évek adatának harmadára csökkenne. Megtudtuk azt is, hogy a környezetvédelmi tárca 400 millió forint kamattámogatást nyújt a beruházáshoz.
A biomasszaprojektnek azonban nem mindenki örül felhőtlenül, különösen a faipari szakemberek nem, akik szerint lehetetlen helyzetbe kerülnek akkor, ha a hazai erőművek biomasszával akarnak energiát előállítani. Emiatt akadozni fog a lakosság tűzifaellátása és az export is. Szántó Dezső, a Mohácsi Farost (Mofa) Rt. elnöke a Dunántúli Napló által szervezett tavaly év végi pécsi kerekasztal-beszélgetésen a PannonPower fejlesztésével kapcsolatban úgy vélte: elindult egy program úgy, hogy megelőzően nem készült semmiféle felmérés arról, mi lesz a hatása a faiparra, a lakosság tűzifaellátására, az exportra. – A próbálkozások, hogy beszéljünk az érintettekkel e kérdésről, nem sok sikert hoztak – mondta Szántó. Illyés László, a Mecseki Erdészeti Rt. vezetője azonban úgy érvelt: korábban túlkínálat volt ezen a piacon, ennek megfelelően a számukra kedvezőtlen árviszonyok és ciklikus mennyiségi igények érvényesültek.
Szántó Dezső szerint jelenleg három olyan beruházás folyik – Szigetváron, Mátészalkán és Papkeszin –, amelyik gyakorlatilag tűzifát használ majd el. Kísérleti jelleggel már működik a kazincbarcikai erőmű. Tervbe vették Körmend, Szombathely, Balassagyarmat, Szentendre, Tata és Ajka erőműveinek átállítását biomasszaüzemre. A szakember számítása szerint évente összesen 770 ezer tonna, azaz 1,2 millió köbméter tűzifa ég majd el az erőművek kemencéiben.
– Az úgynevezett zöldáramra érvényes szabályozás nemcsak a nagy erőműveket ösztönzi, hogy ilyen módon állítsanak elő villamos energiát, hanem több olyan kisebb projekt is folyamatban van, ami még semmiféle nyilvántartásban nem szerepel – mutatott rá Szántó Dezső, emlékeztetve arra, hogy már az elmúlt télen is hiány volt a tűzifából. Szerinte a többlet faanyagigényt csak nagyobb kitermeléssel, a jövőben pedig a telepítés támogatásával lehet kielégíteni. – Úgynevezett ültetvényerdőket kell kialakítani, amelyekről gyakorlatilag mindenki csak beszél, de szinte semmi nem történik – vélekedett, leszögezve: az a baj, hogy ezekre a kormányzat által erőltetett átalakításokra nem a biomassza kifejezés illene, hanem egyszerűen fatüzelésről van szó, amit már elég régen feltalált az emberiség. Úgy összegezte gondolatait: a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium rendeletével elinduló és megújuló energiaprogram keretében a biomassza felhasználása kiemelt hangsúlyt kapott, mely sajnos a hazai gyakorlatban a feldolgozóipar számára értékes faanyag felhasználását, elégetését jelenti.
A Magyar Tudományos Akadémia erdészeti bizottságának faanyag-tudományi albizottsága készített is a témában egy tanulmányt, amely szerint a megnövekedett tűzifaigényre Magyarországon nincs fedezet.
A kutatók rámutattak: a magyar erdőkben évente 12 millió köbméter fanövekmény keletkezik, amelyből elsősorban természetvédelmi okokból 9 millió köbméter lenne kitermelhető. Ebből hosszú ideje gyakorlatilag hétmillió köbméter faanyag termelődik ki évente, de ez a ráta is magasnak számít az európai összehasonlításban. A hétmillió köbméterből mintegy másfél millió vágási apadékként az erdőben marad, a hasznosított faanyag így 5,5 millió köbméter. Ebből megközelítőleg 3,5 millió köbméter az az anyag, amely rostfa, tűzifa, illetve papírfa céljára hasznosul. Azonban az áramszolgáltató erőművek új igénye 1,3–1,5 millió köbméter, a hőszolgáltatók eddig megismert programjáé pedig 150 ezer köbméter. A falemezipari vállalatok vezetői tavaly márciusban, a földművelésügyi miniszternek írt levelükben leszögezték: egy kiegyensúlyozott piacon a 30-40 százalékos többletigény megjelenése alapvetően befolyásolja a piac működését és előrevetíti a piaci zavarok bekövetkezését.
Márkus Ferenc, a WWF Magyarország igazgatója úgy látja: természetvédelmi kockázata is van az elszaporodó biomasszaerőmű-beruházásoknak, bár nagyon fontos tény, hogy végre megindult a megújuló forrásokból előállított, környezetbarát energia termelése. – Nem az energiaipart kell okolni, amiért kihasználja a kedvező állami szabályozást. Azt kellene elérni, hogy a rendelkezésekkel inkább a mezőgazdasági biomassza felhasználását ösztönözzék – mutatott rá a Magyar Nemzetnek nyilatkozva. Hozzátette: persze sokkal nehezebb feldolgozni a nyesedéket és a venyigét, mint egyszerűen méterfát vásárolni. Szerinte az erdészetek megnövekvő megrendelései új kihívást jelentenek a természetvédelmi szakembereknek. – Végre a valóságban is el kellene indítani az erdőtelepítési programot, amelynek az ügye ma elfogadhatatlanul roszszul áll. Több pénzre és jobb programra lenne szükség, s az állami támogatásokat főként természetvédelmi szempontból értékes erdők megőrzésére kellene fordítani – mondta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.