Hajléktalanok tanyáznak a fővárosi parkokban

A tavaszi napsütés sok városlakót csábít a parkokba, még a fedél nélküli koldusok is feljönnek a homályos aluljárókból, és akár naphosszat is elheverednek a padokon, kiteregetve maguk körül kétes eredetű gönceiket. Ennek természetesen a leülni, pihenni vágyó nyugdíjasok vagy a babakocsit toló kismamák sem örülnek. De a közterület-felügyelők csupán annyit tehetnek, hogy felhívják a szerencsétlen sorsú emberek figyelmét a legközelebbi hajléktalanszállóra. Budapesten több tízezer hajléktalan él, de csupán négyezernyi férőhely van a szállásokon.

2004. 05. 05. 19:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Budapest arculatának is meghatározói a hajléktalanok. Öt perc séta sem kell ahhoz valamelyik belső kerületben, hogy megpillantsunk egy-egy ilyen szerencsétlen sorsút, amint épp az aluljáróban fekszik dobozai között, netán egy közpark padján piheni ki hányatott élete összes nehézségét. Budapesten becslések szerint 20-30 ezer fedél nélküli ember él, akiknek körülbelül kilencven százaléka férfi, de a hajléktalanszállókban csupán négy–nyolcezer férőhely van. Ugyanakkor téved, aki azt hiszi, hogy télen zsúfolásig megtelnek a menedékek. Ezeknek az embereknek egy tetemes része még soha életében nem járt hajléktalanszállóban. Vagy nem is tud a létezésükről, vagy tud, de különböző okok miatt nem akar, nem mer odamenni, esetleg higiéniai állapota miatt nem mehet. Vannak, akiket a tisztiorvosok csak többszöri nekifutásra tudnak teljesen lefertőtleníteni. A huzamosabb ideje az utcán élők súlyos pszichés problémákkal is küzdenek, sokukat hosszadalmas rehabilitálással sem lehetne már visszailleszteni a társadalomba.
A napsütés az aluljárókból a közparkok padjaira csalja a hajléktalanokat, akik akár napokra is az ülőalkalmatosságokon fészkelik be magukat. Ezt azonban sokan nem nézik jó szemmel, különösen az idős, békésen üldögélni vágyó nyugdíjasok vagy a babakocsit toló kismamák.
Kérdés, hova üljön a park csöndjére vágyó honpolgár, és hova menjen a hon nélküli polgár?
Garamszegi Andrea, a Fővárosi Közterület-felügyelet sajtószóvivője elmondta: nincs olyan jogszabály, amelyre hivatkozva erőszakkal el lehetne távolítani a közparkok padjairól az oda telepedett hajléktalanokat. Egy dolgot tehetnek: egyenként odamennek hozzájuk, és elmondják nekik, hol van a legközelebbi hajléktalanszálló.
Ám ezekben kevés a férőhely. Ráadásul csak az éjszakát tölthetik ott a fedél nélküliek. Kozma Imre atya, a Máltai Szeretetszolgálat elnöke szerint nem csupán a kevés hely a gond, hanem az is, hogy „nem emberarcú, az összetartozás érzetét nyújtó intézmények várják a hajléktalanokat. A bajok forrása az, hogy individualista társadalomban élünk, amely kilöki magából a termelésre, fogyasztásra alkalmatlanokat: az öregeket, fogyatékosokat és a hajléktalanokat, és nem segít igazából problémáik megoldásában. Az állam keveset tesz a fedél nélküliek gondjainak enyhítésére.”
A 800 hajléktalant befogadó szeretetszolgálat vezetője úgy látja, olyan társadalomban élünk, amelyben a nők számára nem a családban való gondolkodás a minta. Ezzel megszűnt az a biztonság, amelyet korábban a család jelentett, egy válás után pedig a férfi könnyedén az utcán találhatja magát. Ha még az állását is elveszti, és egy telet eltölt hajléktalanként, sorsa megpecsételődik, rehabilitációja szinte lehetetlen lesz – fogalmazott az atya. Nem véletlen, hogy a fedél nélküliek döntő többsége férfi – szögezte le Kozma Imre, aki szerint ez a súlyos helyzet csupán a civil szervezetek és magánszemélyek adományaival nem kezelhető, nagyobb állami segítségre, közösségi áldozatvállalásra van szükség.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.