Hatósági ár a gyógyszerekre?

2004. 05. 30. 10:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Júliustól a gyógyszerek hatósági árassá tételét tervezi a kormány. Ezzel próbálná elkerülni, hogy az Alkotmánybíróság keddi döntését követően a lakosságnak többet kelljen fizetnie az orvosságokért. Emlékezetes, a bírói testület az alaptörvénnyel ellentétesnek minősítette és június 30-val megsemmisítette azt a kormánydöntést, amellyel áprilistól 15 százalékkal csökkentették és azon a szinten be is fagyasztották a legtöbb medicina árát.
A június 7-re összehívott rendkívüli parlamenti ülésen egy olyan indítványról tárgyalnak majd a képviselők, amelynek alapját Bőhm András szabad demokrata és Szabó Lajos szocialista politikus javaslata adja.
A tervek szerint legfeljebb egy évre lehetne hatósági árat bevezetni a gyógyszereknél, ha a piacon átmenetileg zavaró gazdasági folyamatok érvényesülnek – mondta Bőhm András. A gyógyszerek egyébként januártól amúgy is hatósági árszabályozás alá kerültek volna – az erre vonatkozó jogszabályt az Országgyűlés már elfogadta –, ám az Alkotmánybíróság ezt is megsemmisítette.
Kérdés, hogy a kormány végül valóban a hatósági ár bevezetése mellett dönt-e, avagy inkább árbefagyasztással él. A kettő közül az előbbi bonyolultabb eljárást igényel: például minden terméknél egyedi eljárásban kell meghatározni az árat, és garantálni kell a gyártó számára a „tisztes hasznot”.
Kérdés az is, a kormány „le tudja-e nyomni a gyártók torkán”, hogy a jelenlegi árszinten határoznák meg a hatósági árat. Ezzel ugyanis tovább növelné a cégek pénzügyi veszteségét, így viszont el lehet érni, hogy a betegeknek a jelenleginél ne kelljen többet fizetniük a patikában, és a társadalombiztosító kiadásai se nőjenek.
Frajna Imre, a Fidesz egészségpolitikusa úgy fogalmazott: a kormány ezzel az elképzeléssel megint az alkotmányosság határát feszegeti ahelyett, hogy valódi, hosszú távú megoldásra törekedne a gyógyszergyártókkal.
Tegnap egyébként a gyártók a parlamentben egyeztettek a kormányzati tárgyalódelegációval, a megbeszélésbe Veér András ismert pszichiátert is bevonták.




MDF: Kilóg a lóláb

Részt vesz a parlamenti vitában a Fidesz, mivel fontosnak tartja a gyógyszerárak kérdését – közölte Pokorni Zoltán alelnök. Hangsúlyozta: a kormány könnyűnek találtatott az Alkotmánybíróság által, a hibát most nekik kell helyre hozni. A Fidesz szerint ezt minél előbb meg kell tenni, nem lehet várni a június 14-i, következő parlamenti ülésig, mert elszabadulhatnak a gyógyszerárak. Herényi Károly (MDF) viszont úgy látja, „nyugodtan kibírna” még egy hetet a gyógyszerkérdés rendezése. – Kilóg a lóláb, egyszerűen kampánycélokról van szó, amikor a kormánypártok rendkívüli ülést kezdeményeznek egy héttel az EP-választás előtti időpontra – szögezte le. Bőhm András (SZDSZ) szerint azonban kényszerhelyzet állt elő. – Tekinthetjük elsődleges szempontnak, hogy az EP-kampány finisének idejére szüneteljen a parlamenti ülésezés – vélekedett –, ebben az esetben viszont a kormányzat nem tudja megakadályozni a gyógyszerárak 15 százalékos emelkedését. Juhász Gábor (MSZP) úgy véli, nem kampányfogásról van szó, erre – hangoztatta – a mai politikai miliőben amúgy is a parlament a legalkalmatlanabb helyszín. Hozzáfűzte: mivel a céllal mindenki egyetért – a gyógyszerárak csökkentésével még a nemzeti petíció is foglalkozik –, sima és rövid ülést vár.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.