Júliustól a gyógyszerek hatósági árassá tételét tervezi a kormány. Ezzel próbálná elkerülni, hogy az Alkotmánybíróság keddi döntését követően a lakosságnak többet kelljen fizetnie az orvosságokért. Emlékezetes, a bírói testület az alaptörvénnyel ellentétesnek minősítette és június 30-val megsemmisítette azt a kormánydöntést, amellyel áprilistól 15 százalékkal csökkentették és azon a szinten be is fagyasztották a legtöbb medicina árát.
A június 7-re összehívott rendkívüli parlamenti ülésen egy olyan indítványról tárgyalnak majd a képviselők, amelynek alapját Bőhm András szabad demokrata és Szabó Lajos szocialista politikus javaslata adja.
A tervek szerint legfeljebb egy évre lehetne hatósági árat bevezetni a gyógyszereknél, ha a piacon átmenetileg zavaró gazdasági folyamatok érvényesülnek – mondta Bőhm András. A gyógyszerek egyébként januártól amúgy is hatósági árszabályozás alá kerültek volna – az erre vonatkozó jogszabályt az Országgyűlés már elfogadta –, ám az Alkotmánybíróság ezt is megsemmisítette.
Kérdés, hogy a kormány végül valóban a hatósági ár bevezetése mellett dönt-e, avagy inkább árbefagyasztással él. A kettő közül az előbbi bonyolultabb eljárást igényel: például minden terméknél egyedi eljárásban kell meghatározni az árat, és garantálni kell a gyártó számára a „tisztes hasznot”.
Kérdés az is, a kormány „le tudja-e nyomni a gyártók torkán”, hogy a jelenlegi árszinten határoznák meg a hatósági árat. Ezzel ugyanis tovább növelné a cégek pénzügyi veszteségét, így viszont el lehet érni, hogy a betegeknek a jelenleginél ne kelljen többet fizetniük a patikában, és a társadalombiztosító kiadásai se nőjenek.
Frajna Imre, a Fidesz egészségpolitikusa úgy fogalmazott: a kormány ezzel az elképzeléssel megint az alkotmányosság határát feszegeti ahelyett, hogy valódi, hosszú távú megoldásra törekedne a gyógyszergyártókkal.
Tegnap egyébként a gyártók a parlamentben egyeztettek a kormányzati tárgyalódelegációval, a megbeszélésbe Veér András ismert pszichiátert is bevonták.
MDF: Kilóg a lóláb
Részt vesz a parlamenti vitában a Fidesz, mivel fontosnak tartja a gyógyszerárak kérdését – közölte Pokorni Zoltán alelnök. Hangsúlyozta: a kormány könnyűnek találtatott az Alkotmánybíróság által, a hibát most nekik kell helyre hozni. A Fidesz szerint ezt minél előbb meg kell tenni, nem lehet várni a június 14-i, következő parlamenti ülésig, mert elszabadulhatnak a gyógyszerárak. Herényi Károly (MDF) viszont úgy látja, „nyugodtan kibírna” még egy hetet a gyógyszerkérdés rendezése. – Kilóg a lóláb, egyszerűen kampánycélokról van szó, amikor a kormánypártok rendkívüli ülést kezdeményeznek egy héttel az EP-választás előtti időpontra – szögezte le. Bőhm András (SZDSZ) szerint azonban kényszerhelyzet állt elő. – Tekinthetjük elsődleges szempontnak, hogy az EP-kampány finisének idejére szüneteljen a parlamenti ülésezés – vélekedett –, ebben az esetben viszont a kormányzat nem tudja megakadályozni a gyógyszerárak 15 százalékos emelkedését. Juhász Gábor (MSZP) úgy véli, nem kampányfogásról van szó, erre – hangoztatta – a mai politikai miliőben amúgy is a parlament a legalkalmatlanabb helyszín. Hozzáfűzte: mivel a céllal mindenki egyetért – a gyógyszerárak csökkentésével még a nemzeti petíció is foglalkozik –, sima és rövid ülést vár.