Még nincs meg a megoldás

A kormány egyelőre még nem talált megoldást arra, miként orvosolja a gyógyszerpiacon kialakult „lehetetlen” helyzetet. Ismert, hogy kedden az Alkotmánybíróság (Ab) megsemmisítette azt a kormánydöntést, amely április elsejétől 15 százalékkal csökkentette a legtöbb medicina árát.

2004. 05. 27. 20:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kiss Péter kancelláriaminiszter vezetésével a kormány új fórumot hoz létre – az úgynevezett társadalompolitikai kabinetet –, amelynek többek között a mostani gyógyszerhelyzet rendezése is a kompetenciájába tartozik majd – jelentette be tegnap Gál J. Zoltán kormányszóvivő. Kifejtette: ez nem jelenti azt, hogy kivették volna Kökény Mihály egészségügyi miniszter kezéből az ügyet. Medgyessy Péter miniszterelnök elismeréséről és teljes körű támogatásáról biztosította a tárcavezetőt – szögezte le Gál J. Zoltán.
Kökény Mihály egyelőre nem tudott felvilágosítást adni arról, miként biztosítja a kormány, hogy a betegeknek ne kelljen többet fizetniük a gyógyszerekért. Tegnap a kormányfő úgy fogalmazott: tiszteletben tartja az Ab döntését, de tapodtat sem hajlandó visszalépni, és mindent megtesz annak érdekében, hogy sikerüljön reális gyógyszerárakat kialakítani.
Miután az Ab június 30-i hatállyal semmisítette meg a kormány árcsökkentő intézkedését, a kérdés az, hogy ezt követően miként lehet garantálni változatlan gyógyszerárakat. Megemelt termelői árak mellett a tb-támogatás növelésével elérhető lenne (legalábbis a tb által támogatott készítményeknél), hogy a lakossági térítési díjak ne nőjenek. Ez azonban több tíz milliárdos kiadást jelentene a költségvetésnek, márpedig az államháztartás tervezett hiányát mindenképpen tartani kell. Megpróbálkozhatna például azzal is a kormány, hogy az ártörvény újabb módosításával vagy a készülő gyógyszerpiaci rendtartásról szóló törvénnyel biztosítsa a jelenlegi árakat (ezekhez parlamenti döntésre lenne szükség).



Az árcsökkentés ellenére nőtt a tb kiadása. A gyógyszerárak csökkentett szinten való befagyasztásának két előzménye volt. Az egyik, hogy napvilágra került a statisztikai hivatal jelentése, amely szerint januárban a lakosságnak átlagosan 16 százalékkal kellett többet fizetnie a gyógyszerekért, mint egy hónappal korábban. A másik ok az volt, hogy a korábbi években tapasztaltnál jelentősebb – egyes becslések szerint akár 50–60 milliárd forintos – hiány kezdett körvonalazódni abban a kasszában, amelyből a gyógyszerek tb-támogatását fizetik. Úgy tűnik azonban, hogy hiába remélték ezen kiadások csökkenését az árcsökkentő intézkedéstől, az ellenkezője valósult meg: nőtt a forgalom, s emiatt több lett az állam kiadása is. Míg márciusban 21,9, addig áprilisban 23,4 milliárd forintot költött a tb a gyógyszerek ártámogatására.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.