Egyneműek házasságát támogató SZDSZ-esek

Az európai parlamenti választáson induló SZDSZ-es és MSZP-s jelöltek közül többen is hajlandók lennének lobbizni Brüsszelben a melegek jogaiért, ha győznek – derül ki a körükben végzett kérdőíves felmérésből, amelynek válaszai már az interneten is olvashatók. Ebben azt is megtudakolták a politikusoktól, hogy engedélyeznék-e itthon az egyneműek házasságát, amire minden SZDSZ-es válaszadó igent mondott.

2004. 06. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kérdőívet küldött az EP-választáson induló jelölteknek a Háttér Társaság a Melegekért, több civil szervezettel közösen. Ebben arról érdeklődnek, hogy megválasztásuk esetén mit kívánnak tenni a leszbikus, a meleg, a biszexuális és a transzszexuális emberek jogainak minél szélesebb érvényesüléséért.
– Ez része a Nemzetközi Meleg és Leszbikus Szövetség kezdeményezésének, amely minden EU-tagállamban működő tagszervezetét hasonló felmérésre kérte – mondta lapunknak Jaksa Brigitta, az egyik szervezet munkatársa. Hozzátette: nem tudják, pontosan hány politikusnak küldték ki a kérdéseket, de az biztos, hogy több mint száznak.
Válasz azonban csak kilenc személytől érkezett: négy MSZP-s, négy SZDSZ-es és egy MDF-es politikustól. A fideszesek közül senki sem méltatta válaszra a megkeresést. A válaszadók közül sem soknak van reális esélye a „befutásra”. Talán csak az MSZP-s Hegyi Gyulának, aki nem adott egyértelmű választ a konkrét kérdésekre, az ilyen jellegű megkereséseket ugyanis komolytalannak tartja.
*
Rövid válaszlevelében viszont kijelentette, hogy eddig is küzdött a diszkrimináció ellen, és a jövőben is ezt fogja tenni.
Arra a kérdésre, hogy „ha képviselő lesz, akkor politikai programjának része lehet-e a szóban forgó társadalmi közösség érdekében kifejtett tevékenység”, két MSZP-s – Balázs Márta és Kollmann Gergely –, valamint két SZDSZ-es jelölt – Horuczi Csaba és John Emese Orsolya – adott egyértelmű igen választ. További két SZDSZ-es politikus – Béki Gabriella és Dióssy László – talánnal felelt. Arra a kérdésre, hogy támogatná-e az azonos neműek házasságát, minden SZDSZ-es válaszadó igennel felelt. Mint ahogy arra is, hogy lehetőséget kell-e teremteni ezeknek az embereknek, hogy nevelőszülőkké váljanak, illetve hogy éljenek a mesterséges megtermékenyítés lehetőségével.
Volt olyan válaszadó politikus, aki felháborodott azon, hogy válaszai a nevével együtt megjelentek az interneten. Béki Gabriella úgy fogalmazott: nem emlékszik arra, hogy a kérdőívben szerepelt volna, válaszai nyilvánosságra kerülnek. Noha vallja: társadalompolitikai kérdésekben a politikusok álláspontja nem titkos, de mégis etikai szempontból aggályosnak tartja, hogy a közzétételről őt nem tájékoztatták.



Elmozdulás Európa-szerte
Európa-szerte jelentősen megváltoztak a közelmúltban a homoszexuális párkapcsolatokra vonatkozó törvények, és egyre liberálisabb szabályozás várható. Észak-Európában a homoszexuálisok évek óta köthetnek polgári házasságot. Dániában például már 1989-ben törvényerőre emelkedett az azonos neműek közötti polgári élettársi szerződés, ezt követte Norvégia (1993), Svédország (1994), Izland (1996) és Finnország (2002). Ezekben az országokban a meleg párokra ugyanaz a szociális és jogi szabályozás vonatkozik, mint a heteroszexuálisokra. Anders Fogh Rasmussen dán miniszterelnök 2004 januárjában már azért emelt szót, hogy az egyházi házasságkötést is engedélyezzék az azonos neműeknek. Hollandiában 2000-től, Belgiumban pedig 2003-tól engedélyezték a homoszexuálisok házasságkötését, Franciaországban pedig a napokban vert fel nagy port az első azonos neműek között létrejövő házasságkötés. Lapunk megkereste e kérdéssel a Belügyminisztériumot. A sajtóosztályon azt a választ kaptuk, hogy nem terveznek olyan jogszabály-módosítást, amely lehetővé tenné az egyneműek közötti házasságkötést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.