Hiába írta elő a fogyatékosügyi törvény, hogy akadálymentessé, azaz a mozgáskorlátozottak számára is használhatóvá kell tenni a középületeket – például kórházakat, iskolákat, hivatalokat –, az átalakításhoz szükséges pénzügyi forrásokat hosszú évek óta nem biztosítja a költségvetés. – Ezért tartottuk volna célszerűnek, hogy az akadálymentesítésre előírt határidőt 2008 végéig kitoljuk – mondta Bognár Eszter, az egészségügyi minisztérium fogyatékosügyi főosztályának munkatársa.
A szaktárca javaslatáról a Fogyatékosügyi Tanács ülésén is tárgyaltak, ám ott a civil szervezetek elutasították azt, mondván: így bármeddig halogatható a sérült emberek egyik legnagyobb problémájának megoldása.
– Reméljük, hogy a határidő meghosszabbítása nem is kerül többet napirendre – fogalmazott Hegedűs Lajos, a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége (MEOSZ) elnöke. Perek ezreit indíthatnák el 2005 után, amiért a középületek többsége nem felel majd meg az akadálymentesítés törvényi előírásainak. Szervezetük azonban úgy döntött, hogy nem él ezzel a lehetőséggel, hiszen az megbéníthatná az igazságszolgáltatást. Ha viszont konkrét ügyben érkezik hozzájuk megkeresés – például, ha valaki azért akar pert indítani, mert nem tud kerekes székkel bejutni a háziorvosához –, akkor minden segítséget megadnak majd neki – tette hozzá Hegedűs Lajos.
Egészen pontos felmérések nincsenek arról, hogy a középületek hány százaléka akadálymentes. A MEOSZ-nak nincs kapacitása egy átfogó összegzésre. Reprezentatív felmérést végeztek viszont, amiből az derült ki, hogy az országos átlag húsz százalék alatt van. A fővárosban ennél valamivel jobb a helyzet, míg kistelepüléseken egyenesen tragikus. A háziorvosi rendelők ilyen szempontból nagyon rosszul állnak, míg a kórházak akadálymentesítése jobb az országos átlagnál. Hegedűs Lajos megemlítette, hogy van olyan város, ahol egyetlen iskolába sem lehet kerekes székkel bejutni. A szakminisztérium fogyatékosügyi főosztályának adatai szerint tíz százalék körüli az akadálymentes középületek aránya. Álláspontjuk szerint a fogyatékosügyi törvény csak a középületekre írja elő az átalakítás szükségességét, ám az esélyegyenlőségi törvény alapján a közhasználatú épületekbe is biztosítani kell a fogyatékosok bejutását.
Így hazudik Gyurcsány pártja a 13. havi nyugdíjról