Fogyatékosok még mindig csapdában

Négy évvel kitolná az egészségügyi minisztérium azt a jelenlegi, 2004. december 31-i törvényi határidőt, amíg minden közhasználatú épületet a mozgáskorlátozottak számára is használhatóvá kell tenni. Az intézményeknek csak töredéke akadálymentes, ami miatt jövőre akár perek sokasága indulhatna.

2004. 06. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hiába írta elő a fogyatékosügyi törvény, hogy akadálymentessé, azaz a mozgáskorlátozottak számára is használhatóvá kell tenni a középületeket – például kórházakat, iskolákat, hivatalokat –, az átalakításhoz szükséges pénzügyi forrásokat hosszú évek óta nem biztosítja a költségvetés. – Ezért tartottuk volna célszerűnek, hogy az akadálymentesítésre előírt határidőt 2008 végéig kitoljuk – mondta Bognár Eszter, az egészségügyi minisztérium fogyatékosügyi főosztályának munkatársa.
A szaktárca javaslatáról a Fogyatékosügyi Tanács ülésén is tárgyaltak, ám ott a civil szervezetek elutasították azt, mondván: így bármeddig halogatható a sérült emberek egyik legnagyobb problémájának megoldása.
– Reméljük, hogy a határidő meghosszabbítása nem is kerül többet napirendre – fogalmazott Hegedűs Lajos, a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége (MEOSZ) elnöke. Perek ezreit indíthatnák el 2005 után, amiért a középületek többsége nem felel majd meg az akadálymentesítés törvényi előírásainak. Szervezetük azonban úgy döntött, hogy nem él ezzel a lehetőséggel, hiszen az megbéníthatná az igazságszolgáltatást. Ha viszont konkrét ügyben érkezik hozzájuk megkeresés – például, ha valaki azért akar pert indítani, mert nem tud kerekes székkel bejutni a háziorvosához –, akkor minden segítséget megadnak majd neki – tette hozzá Hegedűs Lajos.
Egészen pontos felmérések nincsenek arról, hogy a középületek hány százaléka akadálymentes. A MEOSZ-nak nincs kapacitása egy átfogó összegzésre. Reprezentatív felmérést végeztek viszont, amiből az derült ki, hogy az országos átlag húsz százalék alatt van. A fővárosban ennél valamivel jobb a helyzet, míg kistelepüléseken egyenesen tragikus. A háziorvosi rendelők ilyen szempontból nagyon rosszul állnak, míg a kórházak akadálymentesítése jobb az országos átlagnál. Hegedűs Lajos megemlítette, hogy van olyan város, ahol egyetlen iskolába sem lehet kerekes székkel bejutni. A szakminisztérium fogyatékosügyi főosztályának adatai szerint tíz százalék körüli az akadálymentes középületek aránya. Álláspontjuk szerint a fogyatékosügyi törvény csak a középületekre írja elő az átalakítás szükségességét, ám az esélyegyenlőségi törvény alapján a közhasználatú épületekbe is biztosítani kell a fogyatékosok bejutását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.