Tavaly július óta minden hónapban részletes kimutatást kap a mintegy ötezer háziorvos a hozzá bejelentkezett betegek által kiváltott gyógyszerekről, azokról is, amelyeket más doktorok rendeltek nekik. Az adatokból megismerhetik például, hogy betegeik főként milyen gyógyszercsoportokat használnak, és ezekre a szerekre mennyi támogatást fizetett ki összesen a társadalombiztosító.
A program része, hogy havonta név szerinti listát küldenek a háziorvosoknak azokról a betegeikről, akik az adott hónapban 15 vénynél többet váltottak be a gyógyszertárakban, vagy százezer forintnál több tb-támogatást vettek igénybe (gyermekpraxis esetén ez tíz vény és ötvenezer forint). A körzetek túlnyomó többségében öt-tíz ilyen beteg van – mondta Bartucz Attila, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) szóvivője egy most készült összegzésre hivatkozva. Nekik nyilatkozatot kellene adniuk ahhoz, hogy a háziorvos megtudhassa: más doktor pontosan milyen gyógyszert írt fel nekik. Bartucz Attila megfogalmazása szerint azért lenne erre szükség, hogy a háziorvos – az esetleges gyógyszer-kölcsönhatások miatt – tisztában legyen vele, hogy páciense mit is szed.
Kerpen Péter háziorvos nem akart konfliktusba kerülni a betegeivel amiatt, hogy számon kéri őket. Noha volt olyan páciense, aki szerepelt a listán, azt nem említette neki. Egy másik doktor viszont úgy fogalmazott: örül ennek az információnak, hiszen így jobban gondoskodhat betegeiről.
Az ösztönzőprogramtól azt is remélték, hogy ésszerűbb receptírásra sarkallja a doktorokat: ez például azt jelenti, hogy az olcsóbb készítményt rendeli, ha az adott baj kezelésére az is megfelelő. Ettől a folyamatosan növekvő tb-kiadások visszafogását várták.
A program júliusi indítását követően csökkent ugyan a felírt vények száma, ám azt követően ismét emelkedést tapasztaltak. Szakemberek ezt azzal magyarázzák, hogy év vége felé a sajtóból értesült a lakosság a gyártók áremelési szándékáról, illetve arról, hogy januártól az addigi 0 százalék helyett 5 százalékos áfa terheli a medicinákat. Gyógyszerfelvásárlás indult, ami meghiúsította a tb-kiadások emelkedésének megállítását – érvelt az OEP egy most elkészült elemzésben.
A lapunknak nyilatkozó orvosok viszont felhívták a figyelmet arra: eredetileg úgy volt, hogy pénzjutalomban részesülnek, ha a racionálisabb gyógyszerfelírással csökkentik a tb kiadásait, ám az erre szánt összeget felemésztették a költségvetési megtakarítások, ami visszavetette tudatosságukat.
Így hazudik Gyurcsány pártja a 13. havi nyugdíjról