Olyan javaslatról is tárgyalnak a kormány és a gyógyszergyártók képviselői, amely szerint viszszaállítanák ugyan a gyógyszerek eredeti – a jelenleginél 15 százalékkal magasabb – árát, de a társadalombiztosítási támogatás mértékét is ahhoz igazítanák. Így a betegek terhei nem nőnének. A vita arról folyik, hogy a tb-támogatás emelésének költségeit milyen arányban vállalják a gyógyszercégek, illetve a költségvetés. Más problémát is felvet ez az eredetileg a gyártóktól származó javaslat. Az intézkedéssel csak a tb által támogatott orvosságoknál kerülhető el garantáltan a lakossági áremelkedés, a teljesen szabadáras termékeknél nem.
Ismert: az Alkotmánybíróság június 30-i hatállyal megsemmisítette azt a kormánydöntést, amely áprilistól 15 százalékkal csökkentette és befagyasztotta a legtöbb medicina árát. Eközben ma a parlamentben napirendre kerül az úgynevezett ártörvényt módosító javaslat, amely szintén a gyógyszerár-szabályozás most kialakult problematikáját kívánja orvosolni. A Bőhm András (SZDSZ) és Szabó Lajos (MSZP) nevéhez köthető eredeti javaslat módosítását követően a kormány – ha az általa is támogatott módosító indítványt a parlament elfogadja – legfeljebb kilenc hónapra elrendelhetné, hogy nem lehet a gyógyszerek árát emelni, ha úgy ítéli meg, hogy a piacon zavaró körülmény áll fenn. Végszavazás az indítványról ma nem lesz, arra a tervek szerint az EP-választás után kerülne sor.
– A Fidesz végszavazást akar hétfőn, mert úgy véli, a kormány a kampány miatt nem mer megállapodni a gyógyszergyártókkal. Ám a választás után ez megtörténhet és akkor az árak is jelentősen nőhetnek – mondta Rogán Antal (Fidesz).
Elképesztő fordulat jön az időjárásban, erre készüljön fel!