Kilenc év a volt rendőrnek

Tíz vádlottból kilencet összesen 48 év fegyházra, illetve börtönre ítélt tegnap a Fővárosi Bíróság abban a kábítószerügyben, amelyben bűnösnek mondták ki az éjszakai életben jól ismert Száva Lajost és feleségét, valamint a fővárosi XI. kerületi rendőrkapitányság volt főhadnagyát, S. Ferencet és a szintén egykori rendőr hadnagy élettársát.

2004. 06. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bilincsben távozott tegnap a Fővárosi Bíróság elsőfokú ítéletének kihirdetése után a drogügy két szereplője: az egykori rendőr, S. Ferenc és a többszörös visszaeső B. Zsolt. Mindketten forgalmazással jelentős mennyiségű kábítószerrel visszaélés kísérlete miatt feleltek, de a rendőrt még bűnösnek találták különösen nagy kárt okozó csalásban, lőszerrel visszaélésben és közokirat-hamisításban is. Ezért S. Ferencet kilenc, míg B. Zsoltot hét év négy hónap fegyházbüntetésre ítélték. A rendőr főhadnagy élettársát, a XI. kerületi kapitányság volt ügyeletes tisztjét, F. Erzsébetet három év két hónap börtönbüntetésre ítélték. Az éjszakai életben csak Sárgalábúként emlegetett Száva Lajos és felesége szintén kábítószer-forgalmazás kísérletéért feleltek. Őket öt és fél év, valamint öt év négy hónap fegyházra ítélték. A többieket öt év fegyházzal, illetve felfüggesztett börtönnel büntették. A tizedrendű vádlottat felmentették.
A bíróság az elsőfokú ítéletében megállapította: Száva Lajos 2000 nyár elején négy kilogramm hasist vásárolt a hatodrendű vádlottól, K. Jánostól. A drog eladására Száva rendőr ismerősét, S. Ferencet szemelte ki, aki háromszázezer forintért megvásárolta a hasist. A rendőr szintén ismerőséhez, a másodrendű vádlotthoz, O. Bertholdhoz fordult segítségért, aki volt börtöntársában talált vevőre. A vásárló ötszázezer forintért vette volna meg az anyagot, de egy kikötése volt: vigyék le neki Székesfehérvárra. A városban egy gyorsétteremnél várta a csapatot a vevő, aki viszont már megyegyezett a hatósággal, így S. Ferencet, F. Erzsébetet és O. Bertholdot a rendőrök tetten érték. A vádiratban még két lakás jogosulatlan eladása szerepel, amellyel csaknem ötvenmillió forint kárt okoztak. Az ügy másik vádiratának megállapításai szerint Száva Lajosnétől, valamint vádlott-társaitól egy rendőri akcióban több mint négy kilogramm hasist foglaltak le.
A rendőrvádlott S. Ferenc, valamint Száva a bíróságon azzal védekezett, hogy egy nemzetközi kábítószer-hálózat lebuktatása érdekében operatív akciót hajtottak végre. A bíróság szerint azonban, ha S. Ferenc valóban titkos akcióban vett részt, akkor azt nem elfogása után hét hónappal terjesztette volna elő, amikor szembesítették Szávával. Mi több, a bíróság a bizonyítási eljárás legabszurdabb részeként említette azt, hogy Száva Lajos úgy beszélt a hatodrendű vádlottról, K. Jánosról, mint bűnözőről, akit le akart buktatni, míg S. Ferenc vallomásaiban rá magas rangú, hivatalos szervekkel, a nemzetbiztonsági szolgálatokkal együttműködő személyként hivatkozott. K. János mindkét változatot tagadta. A bíróság kétséget kizáróan megállapította, hogy a négy évvel ezelőtti esemény nem lehetett rendőri akció.
Az ügyész minden vádlott esetében azt javasolta, hogy ne kísérletként, hanem befejezett bűncselekményként bírálják el a kábítószerrel való visszaélést. Négy vádlottnál súlyosbítást kért. A védők felmentésért, illetve enyhítésért fellebbeztek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.