Kilenc hónapra befagyasztható gyógyszerárak

Ellenszavazat és tartózkodás nélkül fogadta el tegnap a parlament azt a törvénymódosító javaslatot, amely lehetőséget ad a kormánynak, hogy legfeljebb 9 hónapra befagyassza a gyógyszerek árát. A Bőhm András (SZDSZ) és Szabó Lajos (MSZP) nevéhez köthető előterjesztést azért vették napirendre, mert az Alkotmánybíróság (Ab) megsemmisítette azt a kormánydöntést, amely áprilistól 15 százalékkal csökkentette és befagyasztotta a legtöbb orvosság árát.

2004. 06. 15. 19:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A taláros testület döntése június 30-ával lép hatályba. Ha a kormány nem él az árbefagyasztás lehetőségével, és nem hoz más árszabályozó intézkedést sem, akkor elszabadulhatnának az árak.
Elvileg alkalmas a drágulás megakadályozására a tegnap elfogadott jogszabály is, ám azzal kapcsolatban többen alkotmányossági aggályokat fogalmaztak meg. Fekete Tibor, a Magyar Gyógyszergyártók Országos Szövetségének szóvivője úgy fogalmazott: reméli, hogy a köztársasági elnök előzetes normakontrollt kér az Ab-től. „Gumiszabálynak” nevezte a törvényt, az ugyanis szerinte nem határozza meg pontosan, hogy mikor van lehetősége az árbefagyasztásra a kormánynak. A jogszabály csak annyit mond ki, hogy a gyógyszerpiac átmeneti zavarainak elhárítása, vagy a piac egyensúlyának fenntartása érdekében élhet ezzel a lépéssel. Ez – Fekete Tibor szerint – arra hatalmazza fel az egészségügyi minisztert, hogy akkor avatkozzon be a piaci folyamatokba, amikor jónak látja.
Az alkotmányossági aggályok is közrejátszhattak abban, hogy a kormány többször hangsúlyozta: a Bőhm–Szabó-féle jogszabály csak egy lehetőség.
*
Újabb árbefagyasztással csak akkor kívánnak élni, ha nem sikerül megállapodniuk egy másfajta árszabályozásról a gyógyszergyártókkal. A cégek képviselőivel tegnap is folytak tárgyalások, ám megállapodás nem született. Holnap újabb forduló következik.
A kiszivárgott információk szerint olyan szabályozásról tárgyalnak, amely megemelné ugyan a medicinák árát, de a betegeknek nem kellene többet fizetniük, mert a tb-támogatás mértékét is növelnék. Az ebből adódó többletkiadásokat a költségvetés és a gyártók közösen állnák. Az nem tisztázott viszont, hogy ez esetben mi történne a tb által nem támogatott medicinák árával. Az esetleges megállapodás mindenképpen súlyos milliárdokba kerül majd a büdzsének.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.