Távoli rendelők, rossz ellátás

Válságos helyzetben van a háziorvosi és a járóbeteg-ellátás Magyarország 150 kistérségének több mint egyharmadában – állapítja meg az egészségügyi minisztérium számára készült elemzés.

2004. 06. 03. 8:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az 56 „válságkistérség” közül a legtöbb Borsod megyében (tíz) és Szabolcs-Szatmár-Beregben (hét) található. A megyék sorát Heves, Tolna és Veszprém zárja egy-egy ilyen kistérséggel. A szaktárca megbízásából készült elemzés úgy fogalmaz: Magyarország 150 kistérsége (a települések legkisebb egysége) közül 94-ben elfogadható az alap- és a szakellátás.
A „válságkistérségekben” – amelyek gyakorta gazdaságilag is elmaradottak – feltétlenül szükséges az alap- és a járóbeteg-szakellátás fejlesztése. Indokolt lenne viszont a leépítés a relatíve túlzott kapacitással rendelkező legnagyobb városokban – áll az elemzésben, amely azt is hangsúlyozza: minden kistérség minden szintű ellátást nyilván nem nyújthat, de jogos elvárás az EU-csatlakozás után, hogy jóval több helyen legyen elérhető a háziorvos közelében járóbeteg-ellátás is.
Egyébként számos vizsgálat igazolta már, hogy az emberek nem azonos feltételekkel és nem is azonos szintű egészségügyi ellátáshoz jutnak hozzá. Hatalmas területi különbségek vannak, nem mindegy tehát, hogy az ember az ország melyik részén és milyen településtípuson – faluban vagy nagyvárosban – lakik.
Az egészségügyi minisztérium egy korábbi tanulmánya szerint általánosságban megállapítható: az észak-magyarországi, az észak-alföldi és a közép-dunántúli régióban az ellátórendszer kapacitása kisebb az országos átlagnál, míg Közép-Magyarországon kimagasló. A kapacitáshiány a közép-dunántúli régióban kisebb gondot okoz, mert innen a legnagyobb a betegek elvándorlása a fővárosba, súlyosabb a helyzet viszont Észak-Magyarországon, ahol annak ellenére az országos átlag alatti az ellátási kapacitás, hogy a lakosság egészségi és szociális állapota itt a legrosszabb. E szerint az elemzés szerint például a Dél-Alföldön a legtöbb a keringési rendszer betegségei miatti halálozás és a gyógyszertár. Itt a legkevesebb viszont a táppénzesek aránya, a műtő és a mentőállomás. A legtöbb megváltozott munkaképességű személy az Észak-Alföldön található, ugyanakkor itt van a legkevesebb háziorvos és művesekezelő – számol be róla a Medical Tribune című szaklap.
Ezek az adatok fontos információt nyújthatnak azoknak a magánvállalkozásoknak is, amelyek a szaktárca tervei szerint úgynevezett ellátásszervezőként irányítják majd a hozzájuk tartozó néhány százezer lakos egészségügyi ellátását. Az esetleges megtakarítás szempontjából nem mindegy ugyanis a lakosság összetétele egészségi és szociális szempontból.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.