Újabb ötletbörze

A gyógyszerellátást alapjaiban befolyásoló javaslatokról tárgyal mai ülésén a kormány: az előterjesztés szerint megszűnhet az orvosságok egységes patikai ára, és egyes pirulákat benzinkúton, élelmiszerboltban, sőt interneten keresztül is megvásárolhatnánk.

2004. 06. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Noha még a jelenlegi gyógyszerár-problémát sem rendezte a kormány, mai ülésén újabb radikális változásokról tárgyal.
Ma sokan egy karton tejért vagy egy csomag mosóporért is megnézik, melyik boltban érdemes vásárolni. Ugyanez a helyzet alakulhat ki a recept nélkül kapható orvosságoknál is. A kormány elé kerülő javaslat szerint ennél a gyógyszercsoportnál megszűnhetne az a jelenlegi rendszer, hogy ugyanaz a pirula minden patikában ugyanannyiba kerül. Először maximált árat vezetnének be – amitől csak lefelé lehetne eltérni –, majd teljesen szabadárassá tennék ezeket a termékeket.
A tervek szerint a vény nélküli szereket nemcsak a patikákban, hanem például benzinkutakon, élelmiszerboltokban, sőt az interneten keresztül is megvásárolhatnánk. A hazaszállítással pedig csomagküldő szolgálatot bízhatnánk meg. Enyhítenék a gyógyszertárakban forgalmazható termékekre vonatkozó szabályozást is. Szigorodna viszont a reklámozás, szakértők szerint ugyanis sok gond van ezek tényszerűségével. A tervek szerint a reklámoknak kötelezően előzetes ellenőrzésen kellene átesniük. A jól megszokott „kérdezze meg orvosát, vagy gyógyszerészét” felhívás helyett pedig változatosabb, informatívabb tájékoztatók hívnák fel a betegek figyelmét az öngyógyszerezés veszélyeire.
Változás lenne az is, hogy az orvos csak különlegesen indokolt esetben írhatná rá a receptre a gyógyszer márkanevét, egyébként csak a hatóanyagét tüntethetné fel. Fokozatosan eltörölnék a patikaalapítás és -tulajdonlás korlátait. Érdekes továbbá az az elképzelés is, amely szerint lennének olyan patikák, amelyek csak vény nélküli szereket forgalmaznának, velük az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) nem kötne szerződést. Csak a társadalombiztosító által támogatott medicinák árusításához lenne szükség az OEP-pel való szerződéskötésre. A kormány elé kerülő javaslat azt a kérdést teszi fel, hogy „érdekes lesz megvizsgálni: az OEP-szerződésért mire lesznek hajlandók a patikák”.



Szolid projekt. A jövőben a nyugdíjminimum helyett viszonyítási alapként a szociális minimumot kívánják bevezetni az ellátórendszerben – tudatta az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium helyettes államtitkára. Szabó Sándorné tájékoztatása szerint az úgynevezett Szolid Projekt főbb irányai – a pénzbeli ellátás, a személyes szolgáltatás, a szociális igazgatás és a finanszírozás – mind egymásra épülnek. A program – amelyet tájékoztatása szerint tegnap tárgyalt a gazdasági kabinet – segít a legrosszabb helyzetben lévők életkörülményeinek javításán. A részletekről szólva kiemelte: a jövőben a nyugdíjminimum helyett viszonyítási alapként a szociális minimumot kívánják bevezetni az ellátórendszerben. A tervek között szerepel a rendszeres szociális segély kiterjesztése a jövedelemmel nem rendelkező aktív korúakra, ami a munkába állást is elősegítené. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.