Beadvány az életfogytiglanról

A tényleges életfogytiglani szabadságvesztés eltörlése érdekében nyújtott be az Alkotmánybírósághoz indítványt Juhász Zoltán Tamás ügyvédjelölt, mert szerinte a törvény az ember alapvető alkotmányos jogát korlátozza.

2004. 07. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kolláth György alkotmányjogász úgy véli, nem időszerű a beadvány, hiszen a társadalom még csak most „emészti meg” a halálbüntetés eltörlését, és igazságérzete nem viselné el az újabb enyhítést. Az Alkotmánybíróságtól kapott információink szerint az iratot lajstromba vették, s kijelölték az ügy előadóját, de döntésről még korai beszélni. Hasonló beadvány még nem érkezett az ügyben.
Lassú halálként emlegetik az elítéltek a tényleges életfogytiglani szabadságvesztést. A legsúlyosabb büntetéssel sújtott nyolc rabot a szegedi Csillag Börtönben őrzik. Közülük heten jogerősen ülnek, a balástyai rémként elhíresült Szabó Zoltánra pedig még csak első fokon mondta ki a bíróság: soha nem szabadulhat fogságából.
*
Az iratban a fiatal jogász kifejti, hogy a törvény az ember – az élethez és méltósághoz való – alkotmányos alapjogait korlátozza, amely az elérni kívánt büntetési célokhoz képest aránytalan. A tényleges életfogytiglani szabadságvesztés miatt az elítéltben reménytelenség és kilátástalanság alakul ki, így az emberi méltóság oly mértékben szenved csorbát, amely egy alkotmányos jogállamban megengedhetetlen – áll a beadványban. Juhász Zoltán Tamás álláspontja szerint meg kell húzni egy olyan határt, amelyen a szabadságvesztés büntetése sem léphet túl. Az arányos, céljának megfelelő büntetést a feltételes szabadságra bocsátás lehetőségének kizárása nélkül is ki lehet szabni – véli a jogász.
Elbukik a beadvány, mert több ponton túlzásokat fogalmaz meg – véli Kolláth György alkotmányjogász. A halálbüntetést eltörlő 1990-es alkotmánybírósági határozatból kiolvasható, hogy az élethez és emberi méltósághoz való jogot a halálbüntetés helyrehozhatatlanul megsemmisíti. A tényleges életfogytiglani szabadságvesztést lehetővé tevő törvény viszont nem zárja ki, hogy az elítélt egy esetleges közkegyelmi törvény alapján enyhébb büntetést kapjon. De a személyes államfői amnesztiára is lehetőséget nyújt. A beadvány felhívja a figyelmet az elkövetett bűncselekmény és az érte kiszabható büntetés közötti arányosságra. Erről Kolláth György elmondta: az emberi élet és méltóság védelmét az említett alkotmánybírósági határozat egyik különvéleményében a jogon túli értéknek nevezi az írás jegyzője. Ettől a tettes megfosztja a sértettet, ezért az arányokról nehéz így beszélni – vélekedett az alkotmányjogász. Szerinte nem tűrné el a magyar társadalom igazságérzete a tényleges életfogytiglani szabadságvesztés eltörlését, hiszen még csak most „emészti”, hogy nincs halálbüntetés. Ezért Kolláth György korainak tartja a beadványt annak ellenére, hogy a büntetőjognak az enyhébb büntetések kiszabása felé kellene tartania. Hozzátette: ha a beadvány nem az Alkotmánybíróság, hanem az Országgyűlés elé kerülne, akkor több esélye lenne, hiszen a gond nem alkotmányos, hanem törvényhozási.
Kónya Istvánnak, a Legfelsőbb Bíróság büntető kollégiuma vezetőjének nincs kifogása a törvénynyel szemben. Mint lapunknak nyilatkozta, a gyakorlatban kezelni tudták a jogszabályt, amely a bírákra bízta, hogy mikor, milyen esetekben hozzák meg a legszigorúbb döntést: legalább kétszeres és többszörösen minősülő emberöléseknél. A kollégiumvezető szerint a jogszabály általános visszatartó erőt jelent. Nem véletlen, hogy a jogalkotás a kilencvenes évek elejétől kezdve szigorodott, de a tényleges életfogytiglani büntetést így is kivételes intézményként kezelik, akár korábban a halálbüntetést. Nem szabad figyelmen kívül hagyni a társadalom fokozott védelmét sem – jegyezte meg Kónya István.



Nyolcan a Csillagban. Jelenleg nyolc, teljes életfogytiglani szabadságveszté-sét töltő elítélt él a szegedi Csillag Börtönben. Egyikük, a balástyai rémként elhíresült Szabó Zoltán még a jogerős ítéletre vár. A legkeményebb büntetéssel elsőként Boi Gyulát, a baltás gyilkost sújtották, aki 1999 májusában a börtönből szabadulva féltékenységi rohamában megölte feleségét és 6, valamint 10 éves mostohagyermekeit. Legutóbb a rendőrgyilkosságért felelős Engel Zoltán kapott – első fokon – tényleges életfogytiglani szabadságvesztést. Őt most kórházban ápolják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.