Mérgező gáz került a levegőbe Gyömrőn hétfőn délután a helyi Pevdi Vegyipari Kft. üzeméből, miután az udvaron tárolt butil-akrilátos hordó a nagy melegben megrepedt – tájékoztatta lapunkat Nagy Sándor, a polgári védelem helyi vezetője. Elmondta: este fél nyolckor lakossági bejelentés után érkeztek a helyszínre, a tűzoltók azonnal hűteni kezdték az ezer literes 70–80 Celsius-fokra felforrósodott, butil-akriláttal teli műanyag tartályt. A szabadban raktározott hordóban a kánikula miatt önpolimerizációs folyamat indult el, az anyag felforrósodott, megolvasztotta a tartályt, és kifolyt. Eközben keletkezett az erős bűz, aminek következtében a környékbeliek lapunknak tegnap is torokfájásra, rekedtségre panaszkodtak. Nagy Sándor hozzátette: a lakók azonnali kiköltöztetése mellett döntött, a műszeres mérések később megerősítették feltételezését. A rendőrök segítségével körülbelül 120 ház kétszázötven lakosát sikerült nagyobb riadalom nélkül az egy kilométerrel odébb lévő kultúrházba irányítani. Éjfélre a tűzoltók megszüntették a gáz szivárgását, és a lakosok hazatérhettek.
Tettinger Antal Pest megyei tiszti főorvos lapunknak elmondta: azonnali hatállyal felfüggesztette a vegyianyag-kiszereléssel foglalkozó üzem működését, mert több, önmagában is igen súlyos hiányosságot találtak. A helyszíni szemlén kiderült, hogy a bajt okozó, egy köbméteres butil-akrilátos tartályt, amelyet hűtve, 15 Celsius-fokon kell tárolni, az üzemben a tűző napon raktározták. A három műszakban 28 embert foglalkoztató cégnél – amely a város területén, lakóövezetben működött – nem végeztek kockázatelemzést, pedig dolgozóira és környezetére egyaránt veszélyt jelenthetett. Nem tartották be a munka- és környezetvédelmi előírásokat. Hiányzott a munkások előírásszerű védőfelszerelése, és a technológiai fegyelemmel is probléma volt. A megyei tiszti főorvos úgy véli: a jövőben nem kívánatos, hogy vegyianyag-kiszerelést lakókörnyezet közelében végezzenek. A cégre több milliós bírságot is kiszabhatnak, és csak azután folytathatja tevékenységét, ha pótolt minden hiányosságot, beszerezte a szükséges engedélyeket. Ez több hónapba is beletelhet.
Gyenes Levente, Gyömrő polgármestere elmondta: hétfőn csak az egyik hordó hasadt szét, de tizenhét másikkal is megtörténhetett volna. Harminc év alatt iszonyatos menynyiségű veszélyes hulladék halmozódott fel, de a település eddig hasztalan küzdött ellene, a hatóságok csak most, a katasztrófa után mozdultak. A környékbeli településekhez képest Gyömrőn 50–60 százalékkal magasabb a daganatos megbetegedések száma. Az önkormányzat azonnali vizsgáló bizottságot állított fel, és a veszélyes hulladékok eltávolíttatását tervezi. A cég most bajba jutott alkalmazottjainak a város azonnal tud munkát biztosítani – tette hozzá a polgármester.
Cselik György, a Pevdi Vegyipari Kft. igazgatója még a felfüggesztő döntés előtt az MTI-nek elmondta: az esetből okulva a műanyag tartályokat biztonságosabb fémhordókra cserélik majd, és szigorítják a technológiai előírásokat is, ennek értelmében állandó vízsugarat bocsátanak a tartályokra. A vezető szerint a jövőben nem fordulhat elő a hétfőihez hasonló baleset.
"Ez a hely a hazám" - mutatjuk az év egyik legszebb magyar dalát! - videó