Éveknek kellett eltelnie ahhoz, hogy végre megszülessen az a rendelet, amely a nemzetközi ajánlásoknak és szakmai előírásoknak megfelelően megtiltja a hálós ágyak használatát. A szociális intézetek, ahol ezeket szokványos ágyakként használják, és nincs állandó orvosi felügyelet, illetve igen kevés az egészségügyi szakápoló, jövő év elejéig kaptak haladékot a hálós ágyak kicserélésére.
Gombos Gábor, a Pszichiátriai Érdekvédelmi Fórum (PÉF) magyarországi pszichiátriai önsegítő szervezetek és reformszakmai alapítványok szövetségének elnöke szerint örvendetes, hogy a rendelet végre megszületett, és hogy előkészítésekor a civil szervezetekkel is konzultáltak. Azt viszont aggasztónak véli, hogy a szabályozásban jó néhány nemzetközi szakmai ajánlásnak nyoma sincs. A pszichiátriai szociális intézetekben 2001-ben a PÉF húsz ágyat számolt össze, míg az ÁNTSZ száz, egészségügyi intézetekben használt hálós ágyról szerzett tudomást. A rendeletből hiányzik az, ami az Európa Tanács kínzás elleni bizottságának ajánlásai között is szerepel, hogy az alkalmazott korlátozó intézkedések típusa, oka, tartama, lefolyása ne csak a beteg lapján, hanem egy külön regiszterben is szerepeljenek. Ily módon közérdekű országos adatbázis jöhetne létre, hiszen az alapvető szabadságjogok korlátozásáról van szó.
A rendelet betartásának ellenőrzését az amúgy is túlterhelt 52 betegjogi és a 26 ellátottjogi képviselőtől várják. A területen dolgozó közhasznú cilvil szervezetek segíthetnék munkájukat, de ehhez meg kell találni a módját annak, hogy bejussanak az adott intézményekbe. Az új szabályozás nem írja elő az egyébként házon belül elvégezhető képzést sem, pedig a szakszerűtlenül végrehajtott korlátozó intézkedés miatt a beteg és az ápoló egyaránt megsérülhet.
A Központ a Mentális Sérültek Jogaiért Alapítvány jogi igazgatója, Oliver Lewis közleményben hangsúlyozta: kérik a kormányt, hogy az emberi jogok védelme érdekében tegye lehetővé a civil szervezetek szabad belépését az érintett intézményekbe.
Szerettük volna gyakorló pszichiáterek véleményét is megtudni a rendeletről, de többórás keresés után sem találtunk olyat, aki hajlandó lett volna nyilatkozni.
Bezárt betegek. A hálós ágy körkörösen és felül ráccsal vagy fémhálóval ellátott ágy, amelyből a beteg nem tud kijutni – gyakran lakattal zárják le –, de felegyenesedni sem. A jogvédő civil szervezetek külföldi tapasztalatai szerint a beteget sokszor büntetésből zárták oda, és napokig, de akár hetekig is benne felejtették. A bezárt emberek így étkeztek és ott voltak kénytelenek dolgukat is elvégezni. Az Európai Unió, az Európa Tanács és az ENSZ helyteleníti a hálós ágyak használatát.