Diktatúra és vadkapitalizmus

Törvényt sértett a kormány, mert nem jelölt ki senkit, hogy tárgyaljon a nemrég sztrájkot hirdetett szegedi egészségügyi dolgozók képviselőivel. Az Allergiás Betegek Országos Szövetségének elnöke szerint „diktatúra és vadkapitalizmus egyvelege, ami az egészségügyben jelenleg zajlik”.

2004. 07. 30. 19:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Cser Ágnes, az Egészségügyben és Szociális Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének elnöke július 22-én, a figyelemfelkeltő munkabeszüntetés napján fordult levélben Medgyessy Péter kormányfőhöz. Arra kérte, hogy a sztrájktörvény értelmében jelölje ki a kormány részéről azt a személyt, aki a sztrájkbizottsággal tárgyalhat, a követelések többsége ugyanis országos és a legmagasabb szinten megoldandó feladat volt. A jogszabály szerint erre öt napja lett volna a miniszterelnöknek. A határidő szerdán lejárt, tárgyalópartner azonban nincs.
Ezért a szakszervezeti vezető ismét levelet küldött Medgyessy Péternek, amit Szili Katalinnak, az Országgyűlés elnökének és az öszszes miniszternek is eljuttat. Ebben szerepel az is, hogy az egészségügyi vezetés eddig nem tárgyalt érdemben az ágazat dolgozóinak képviselőivel. Arra a kérdésre, hogy „milyen lépést terveznek, ha a jövőben sem lesz érdemi tárgyalás?” Cser Ágnes úgy felelt: előre nem terveznek semmit.
A Magyar Orvosi Kamara (MOK) továbbra is egyetért a szegedi sztrájk követeléseivel (az akcióval az egészségügy és az ágazati munkavállalók tarthatatlan helyzetére akarták felhívni a figyelmet) – szögezte le Éger István, a MOK elnöke. Hozzátette: az ellátórendszer válságának megoldása csak nagypolitikai konszenzuson alapulhat és egy olyan konszolidáció szükséges hozzá, amelyről a döntést a parlamentben kell meghozni és kormányzati szinten kell végrehajtani.
A betegszervezetek részéről Poós Péter, az Allergiás Betegek Országos Szövetségének elnöke úgy fogalmazott: diktatúra és vadkapitalizmus egyvelege, ami az egészségügyben jelenleg zajlik. A Kádár-rendszerben fordult elő utoljára, hogy a legfontosabb kérdésekben nem egyeztetnek a lakossággal és a szakmai szervezetekkel. Utalt arra, hogy sem a gyógyszerpiac liberalizálásáról szóló jogszabálytervezetről, sem pedig arról a koncepcióról nincs érdemi tárgyalás, amely magánvállalkozások kezébe adná az állampolgárok egészségügyi ellátásának irányítását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.