Jelenleg száz forintot kérhetnek úgynevezett csöngetési díjként attól, aki ügyeleti időben keresi fel a patikát, és nem szorul sürgős gyógyszerellátásra. A jogszabály szerint az minősül sürgős esetnek, akinek az orvos nem sokkal korábban, a gyógyszertár ügyeleti ideje alatt írta a receptet, és azt egy „sürgős” jelzéssel látta el. Az összeget egyébként nem kötelező elkérnie a patikusnak. Egy egészségügyi miniszteri rendelet szerint augusztus 1-jétől kérhető 375 forint (300 forint + áfa) csöngetési díjként. A jogszabályt már több helyen, így például a fővárosi Teréz patikában is kifüggesztették, hogy a betegek előre értesülhessenek a változásról.
*
Lapunk úgy tudja, az emelés határidejét a szaktárca későbbre, szeptemberre halasztaná. Erről azonban a gyógyszertárakat nem tájékoztatták, így a Teréz patikát sem. Tegnap kora délután a minisztériumban érdeklődtünk az ügyről, ám ott nem adtak felvilágosítást arra hivatkozva, hogy a munkaidő pénteken fél kettőkor lejárt, illetve az illetékes szakember éppen szabadságon van.
Suhajda Attila, a Hajdú-Bihar Megyei Gyógyszerészkamara elnöke csak azt a rendeletet látta, amely szerint augusztustól lenne érvényes az emelés. Hallott azonban a halasztásról, sőt még a rendelkezés esetleges visszavonásáról is, de hivatalos információt nem kapott.
Hávelné Szatmári Katalin, a Magyar Gyógyszerészkamara elnöke egy korábbi nyilatkozatában elmondta: sokan ügyeleti időben keresik fel a patikákat, pedig a gyógyszer nem lenne sürgős számukra. Gyakran éjszaka váltanak ki három hete kiírt receptet vagy terhességi tesztet, de vásárolnak ilyenkor kozmetikai szereket is.
A csöngetési díj emelésével ugyan kevesebben lehetnek majd, akik nem sürgős esetben keresik fel a patikát, ám azon nem változtat, hogy az állam nem finanszírozza az ügyeletet. A betegeknek adott esetben újabb kellemetlenséget jelenthet, hogy egyre meszszebb kell menniük, mire egyáltalán találnak ügyeletes gyógyszertárat.
Így hazudik Gyurcsány pártja a 13. havi nyugdíjról