Levélben értesítette az egészségbiztosító az immunglobulin-készítményre szoruló – például veleszületett immunhiányos vagy csontvelőtranszplantált – betegeket arról, hogy megváltozik gyógyszereik finanszírozása. Ők eddig úgynevezett egyedi méltányossági kérelemben kértek és kaptak rendszeresen támogatást az egészségbiztosítótól. Az engedély birtokában jelentős támogatással válthatták ki az orvosságot a patikában, amit aztán a kórházban néhány órás benntartózkodás mellett adtak be nekik.
Az OEP-nél egy belső vizsgálat kiderítette, hogy jogszabályellenes az eddigi gyakorlat. Ha ugyanis egy gyógyszer a törzskönyve szerint csak fekvőbeteg-intézményben, szakambulancián adható, akkor receptre nem jár hozzá tb-támogatás (lásd keretes írásunkat). Ezeket az orvosságokat a kórházaknak saját költségükön kell a gyógyszer-nagykereskedőktől megvásárolniuk. Matejka Zsuzsanna, az OEP főigazgatója szerint ez a betegeknek nem jelent pluszkiadást, és az intézmények is visszaigényelhetik utólag a pénzt a tb-től.
– Bizonytalannak tartjuk, hogy az OEP utólag megtéríti-e a drága (féléves kezelés másfél-két millió forintba kerül) gyógyszer árát – mondta Priván Gergely, a Szent László-kórház főorvosa. Így kérdéses, hogy a kórház tudja-e vállalni a készítmény beszerzését. Kifogásolta azt is, hogy a döntésről csak késve kaptak hivatalos tájékoztatást, a változásról a betegektől értesültek.
Az egészségbiztosító szintén nem tájékoztatta időben Kalmár Ágnes főorvost, aki a Budai Gyermekkórházban kezeli a betegeket. – Ha nem akarjuk, hogy gyógyszer nélkül maradjanak a páciensek, akkor a csődközelben lévő intézménynek kell meghiteleznie a medicina árát – tette hozzá.
A Magyar Gyermekimmunológiai Munkacsoport vezetője, Maróti László professzor levélben kérte az egészségbiztosítót, legalább októberig tartsák fenn a korábbi gyakorlatot, azután pedig olyan finanszírozási rendszert dolgozzanak ki, amely nem veszélyezteti a betegek kezelését.
Elképesztő fordulat jön az időjárásban, erre készüljön fel!