Régóta körözött gyilkosokat, fegyveres rablókat, csalókat fogtak el, akiknek többsége a bankrablásnál történt mészárlás két fő vádlottjával, Kaiser Edével és Hajdú Lászlóval követtek el különféle bűncselekményeket. Kaiser és Hajdú, valamint hét társának pere az idén szeptemberben kezdődik a Fővárosi Bíróságon, azonban az üggyel kapcsolatban az ország több pontján elfogottak sorsáról egyelőre nem tudni, hiszen őket átadták az illetékes nyomozó hatóságoknak. Az SZBEI-hez tartozó hetven-nyolcvan rendőrnyomozó, hírszerző és kommandós munkája nyomán hetvenen kerültek rács mögé. Közülük hatot gyilkosság miatt kerestek.
Zsombok György rendőr ezredes, a móri nyomozás egyik vezetője lapunknak elmondta: mivel már a helyszínen rablótámadásra gyanakodtak, a korábban hasonló bűncselekmények elkövetőiből állítottak össze egy eleinte pár száz fős listát. A tragédia után egy órával került az első helyre Horváth Szilárd és Farkas Róbert, de hamar kiderült, hogy nincs közük a mészárláshoz. A lajstrom napról napra alakult: volt, aki az ellenőrzés után lekerült róla, de jó néhányan „menet közben” kerültek rá.
*
Zsombok György elmondta: a nyomozás 2002 júniusában érkezett olyan stádiumba, amikor már Kaiser Edét és Hajdú Lászlót tartották a mészárlás tetteseinek. Mielőtt azonban a két férfit őrizetbe vették, minden addig elfogott és még üldözött bűnözőt potenciális elkövetőként kerestek. A sok szálon futó nyomozás elején a rendőrök a „helyszíni vonalat” ellenőrizték, azaz a Mór környéki bűnözőket térképezték fel. Adatokat szereztek a kisvárosban született vagy ott bármilyen kapcsolattal rendelkező, korábban erőszakos bűncselekményt elkövető lehetséges tettesekről. Többek között így akadtak rá Kaiser volt barátnőjének családjára, de lebukott több körözött móri „csibész” is – fogalmazott a rendőr ezredes, aki emlékeztetett arra: sokáig külföldi, főleg szlovák elkövető is szóba került. Felvették a kapcsolatot a környező országok társszerveivel, így többen is előkerültek. Köztük például egy dunaszerdahelyi, hajdani idegen légiós férfi, akit a szlovák rendőrség körözött. Ő Magyarországon bujkált, s a móri nyomozók kapták el. Elszámoltatták V. Tibort is, akit az osztrák rendőrök tartottak őrizetben, mert különféle rablásokat követett el Bécsben.
Kaiser és Hajdú kézre kerülése után, ismeretségi körükből legkevesebb 46, jórészt csepeli bűnözőt vettek őrizetbe. Ebben az időben még azt feltételezték, hogy egy harmadik tettes is segédkezett a két gyanúsítottnak. Zsombok György elmondása szerint leginkább M. Zoltán volt gyanús, akire illett az egyik fantomkép, ráadásul nemcsak egy csepeli rablásban, hanem a fővárosi Europark bevásárlóközpont pénzszállítói elleni egyik támadásban is szerepet játszott. A férfi külfödre menekült, de később hazajött és Pest megyében bujkált. Végül a bűnügyi hírszerzés adatai alapján a móri nyomozó csoport őrizetbe vette. Később kiderült: neki sincs köze a mészárláshoz.
Hajdú László kapcsolatainak feltérképezése után jutottak a nyomára annak a férfinak, aki irathamisító labort tartott fenn – fejtette ki a rendőrnyomozó. A nála tartott házkutatáskor különféle gépeket, hamisított iratokat, papírokat találtak.
Tavaly ősszel figyeltek fel egy fegyveres rablóra, aki benzinkutakat fosztogatott, egyre erőszakosabb módszerekkel. Legutóbb már lövöldözött is, így a Zsombok György vezette csapat mindenképpen tisztázni akarta szerepét a móri bankrablásban. Az ezredes elmondta: a férfi elfogása nehézségekbe ütközött. Az akcióban épp azok vettek részt, akik Engel Zoltán ellen indultak néhány hónappal korábban, amikor a fegyveres férfi agyonlőtte társukat, Borsos József alezredest. A kísérteties hangulatot csak fokozta, hogy a készenlétiek kommandósai közül is pont azok voltak szolgálatban, akik Engel elfogása előtt a nyomozó csoporttal figyelték lakását. A benzinkút-fosztogató búvóhelye ráadásul egy Dunán lévő kis szigeten volt, amelyet csak csónakkal lehetett megközelíteni. A férfinak fegyvere volt és menekülni próbált, nem adta meg magát, de végül tűzharc nélkül elfogták – tette hozzá Zsombok György. Megjegyezte: víkendházának asztalán egy 2002-es újságot találtak a rendőrök, a móri mészárlásról szóló cikknél kinyitva. A gyanúsítottat viszont kizárták a móri elkövetői körből.
A móri hajszában részt vevő nyomozók tavaly tavasszal fejezték be a bűnügyi statisztikát némiképp javító akciót. Egyetlen esetben dördült el a fegyver, amikor Engel Zoltánt akarták elkapni. Ismert, hogy Borsos József alezredes nem élte túl a tűzharcot. Arra a kérdésünkre, hogy a csaknem egy év alatt elfogott hetven gyanúsított miért nem került már korábban a rács mögé, Zsombok György egy horgászhasonlattal válaszolt. – A hétköznapi esetekben a rendőrök egyenként „halásszák le az elkövetőket”. A móri mészárláskor viszont „ki kellett vetni a nagy hálót, amibe mindenki fennakadt”. Legfeljebb később tisztázódott, hogy nem a nagy halat fogták ki…
Az elfogottak bűnlajstroma. A móri hajszában hat gyilkosság miatt körözött bűnözőt fogtak el. Fegyveres rablásért 27-en felelnek majd, míg 15 gyanúsított ellen különböző vagyon elleni bűncselekmények, így lopás, betöréses lopás miatt indult eljárás. Tizenkilencen tartottak maguknál jogellenesen fegyvert és lőszert, ketten emberrablásért kerültek börtönbe. Közokirat-hamisítás, valamint orgazdaság, kábítószerrel visszaélés, súlyos testi sértés miatt kilenc-kilenc gyanúsított ellen indult eljárás. Ingatlancsalások elkövetésével nyolcat gyanúsítottak meg.
Autósok ragadtak egy kompon Mohácsnál - videó