Több kórházi orvos is a Magyar Orvosi Kamarához (MOK) fordult jogi segítségért. Azon gondolkodnak, hogy próbapereket indítanak munkáltatójuk ellen – tájékoztatta lapunkat Éger István, a MOK elnöke. Azért döntöttek így, mert – szerintük törvényellenesen – nem kapják meg maradéktalanul a kórházi ügyelet után nekik járó bért és nem ismerik el teljes egészében ezt az időt „nyugdíjszerző időként”. Kifogásolják továbbá, hogy noha jogszabály határozza meg, mennyi pihenőidővel rendelkeznek, szinte korlátlanul dolgoztatják őket – fogalmazott az egyik neve elhallgatását kérő orvos. A MOK egyébként az Alkotmánybíróságot, az ombudsmant és az Európai Bizottságot is megkereste a problémával.
Májustól itthon új jogszabály rendelkezik az egészségügyi dolgozók munkaidejéről, ez hetente maximum 60 óra lett; ebből 40 óra a törvényes munkaidő, 8 óra a kötelezően elrendelhető, 12 óra pedig az önként vállalható. Az EU minden tagországra kötelező irányelve szerint az ügyeletben töltött idő – ha azt a munkahelyen kell letölteni –, teljes egészében munkaidőnek számít (ezt erősítette meg az Európai Bíróság 2002-ben hozott ítélete is).
*
Tehát az is, amikor az orvos beteget vizsgál, vagy műt, és az is, amit a kórházi szobájában pihenéssel tölt. Nálunk azonban az ügyeletnek csak egy részét, legfeljebb a felét számítják be a munkaidőbe (ehhez jogi kiskaput teremtett, hogy a kormány érvényben hagyott egy erről szóló korábbi rendeletet). Így az ügyeletnek csak egy részét fizetik ki a doktoroknak, és csak ezt a töredékidőt ismerik el nyugdíjszerzőként.
Az EU-irányelvek szerint 24 órából 11 órát pihenéssel kell töltenie az egészségügyi dolgozónak. Ha ezt az ügyeleti munka miatt nem lehet biztosítani, akkor az ügyelet végét követően azonnal ki kell adni a legalább 11 órás pihenőidőt. A próbapert fontolgató magyar orvosok felhívják a figyelmet: az előírás ellenére ma általános gyakorlat, hogy a 24 órás ügyeletét éppen befejező orvos reggel szünet nélkül folytatja a munkáját.
Rácz Jenő, az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium helyettes államtitkára korábban többször hangsúlyozta: a hazai viszonyok között teljesíthetetlen az európai uniós követelmény, ahhoz ugyanis legalább 4500 orvos munkába állására lenne szükség. A rendelkezéseket egyébként Európa más országaiban sem képesek betartani (ahhoz Németországban például 20 ezer orvosra lenne még szükség), ezért uniós szinten jelenleg is folynak a tárgyalások a munkaidő elismerésére vonatkozóan – tette hozzá.
Elképesztő fordulat jön az időjárásban, erre készüljön fel!