Olcsó búza, drága kenyér

Hiába olcsó a búza, mégsem csökken a kenyér ára, sőt némi emelkedésre is számítani lehet – tudta meg a Magyar Nemzet. Áremelkedésre nem a liszt ára, hanem a Medgyessy Péter választási ígérete ellenére folyamatosan dráguló energiaköltségek miatt kell számítani.

2004. 07. 30. 17:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Madarász Mátyás, a Mátyás Sütő Kft. tulajdonosa elmondta: a liszt ára 30-35 százalékot képvisel a kenyér árában, így annak mozgása kevésbé befolyásolja a termelői árat, mint az energiaár emelkedése. Ennek ellenére elismerte: a tavalyi magas lisztár okozott fejtörést a cégnek, mert a többletköltséget az erős konkurencia miatt nem tudták érvényesíteni a boltok felé. Ezért nem készülnek most sem árcsökkenésre, amikor a márciusi import miatti árletörés, illetve a jó gabonatermés miatt hosszabb távon is olcsó liszttel számolhatnak. Valószínűbb némi emelkedés, mert az energiaköltségek, ezen belül a napi 15 mázsa kenyér sütésére használt gázkemencék, illetve a villamos energia költsége az, ami áremelésre kényszeríti a pékeket – fogalmazott Madarász Mátyás.
Lebovics József, a Hajdúgabona Rt. termelési igazgatója az olcsó gabona, drága kenyér paradoxonáról elmondta: a tavalyi, 33 ezer forintért felvásárolt óbúza még javában a raktárokban volt, amikor az olcsó szlovák importliszt hatására szinte egyik napról a másikra hetven forintról ötvenre esett a liszt ára. A március árletörés jól jött a pékeknek, mert sikerült a tavalyi drága liszt miatti veszteségeket kompenzálniuk. A „lisztgyárak” viszont most, a búzadömping idején ítélik úgy, hogy eljött az idejük, s módjukban lesz az elszenvedett veszteségeket némiképp kompenzálni. Lebovics József szerint a rekordtermés okozta kínálati piac csak meghosszabbítja a szlovák liszt bejövetele miatt kora tavasszal kialakult piaci viszonyokat, hiszen a malmok nem tudtak megfelelő haszonnal túladni saját, drága óbúzából őrölt készleteiken, ezért most csak olyan áron hajlandóak vásárolni, ami nem növeli a veszteségeket.
Az ország második legnagyobb búzatermő megyéjének számító Hajdú-Biharban még a hét eleji nagy esőzések megindulása előtt sikerült az őszi búza 93 százalékát betakarítani, így mintegy félmillió tonnányi jó minőségű kenyérgabona került a raktárakba – tudtuk meg Harsányi Antaltól, a megyei FM-hivatal vezetőjétől. A földön maradt mintegy ötvenezer tonna az esőzések miatt biztosan nem lesz étkezési minőségű, ami tovább növeli a termelők veszteségeit. A rekordtermés és a kiváló minőség ugyanis kevés az üdvözüléshez: a tavalyi árnak mindössze kétharmadát, 22-23 ezer forintot ígérnek a malmok a terményért. Rezes Gábor, a Parasztszövetség megyei képviselője szerint a drasztikus árcsökkenés mögött az áll, hogy a szocialisták kezében az FVM nem képviseli igazán a termelői érdekeket, tél elejére időzíti az intervenciós felvásárlást, s így teljesen kiszolgáltatja a nagy felvásárlóknak, malmoknak a gazdákat. Az FVM ugyanis november 1-jével hirdette meg tonnánként 26 ezer forinton az intervenciós felvásárlást, amiből pénz legfeljebb decemberben, januárban lesz. Vagyis, ha valaki addig finanszírozza a tárolást, a végén nem kap többet a búzájáért, mintha most odaadná 22 ezer forintért. Rezes szerint le kellene számolni azzal a gyakorlattal, hogy a termelő legfeljebb a kenyérgabona hasznának öt százalékát mondhatja magáénak, a többi pedig a lisztet előállító malmoknál, illetve pékeknél csapódik le. Rezes szerint az sem megengedhető, hogy a piaci viszonyok változásaiból egy szereplő bizonyosan mindig vesztesen jön ki: ez pedig a fogyasztó.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.