Orvosok sztrájkoltak Szegeden

Látványos akció nem volt, inkább egy átlagos vasárnapra hasonlított tegnap reggel nyolc és tíz óra között a szegedi egyetemi klinika, az I–II. számú rendelőintézet, valamint a makói kórház. Csaknem ötszázan léptek sztrájkba, rajtuk kívül országszerte számos egészségügyi dolgozó tűzte ki a kék szalagot, jelezve elvi szolidaritását.

2004. 07. 23. 20:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Legnagyobb arányban a fül-orr-gégészeten léptek sztrájkba a dolgozók a szegedi egyetemi klinikán, itt a teljes műszak letette a munkát nyolc és tíz óra között. Paczona Róbert ezt az intézetet képviseli a sztrájkbizottságban. Lapunknak elmondta, náluk negyven éve nem végeztek az épületen jelentősebb felújítást, eszközellátottságuk pedig amortizálódott. Tavaly az Állami Tisztiorvosi Szolgálat vizsgálata sem találta rendben a körülményeket, még a műtő bezárását is javasolta. Erre azonban nem került sor, mert ez az egyetlen olyan műtő a Dél-Alföldön, ahol ilyen jellegű operációkat végeznek. Más orvosok azt nehezményezték, hogy az intézményben sehol nincs légkondicionáló berendezés, így gyakran előfordul, hogy negyvenfokos hőségben végeznek többórás műtéteket.
– Azok, akik az akció mellett döntöttek, a tárgyi feltételek javításán kívül szeretnék elérni, hogy a kormány teljesítse a korábban megígért hatszázalékos béremelést – hangsúlyozta Ágoston Zsuzsanna és Pető Zoltán, a sztrájkbizottság szóvivői. Követeléseik közé tartozik az Európai Unió munkaidő-szabályozásának betartása és az is, hogy a jelenlegi rendszerrel szemben a 24 órás ügyeleti idejük ne 12 órát érjen a fizetés és a szolgálati idő kiszámításánál.
*
A Szegeden tartózkodó Cser Ágnes, az Egészségügyben Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének elnöke eredményesnek nevezte a sztrájkot. Kijelentette: a magát szociáldemokrataként hirdető kormányfő jobban tenné, ha abbahagyná a kormányzást, vagy megpróbálna végre szociáldemokrata elvek alapján dolgozni. A szakszervezeti vezető Kökény Mihály egészségügyi miniszterről megjegyezte: az országnak ilyen gyenge tárcavezetője nemigen volt, hiszen rengeteg kormányzati pénzről mondott le, amire pedig nagy szüksége lett volna az ágazatnak. Cser Ágnes szerint a legjobb lenne, ha Kökény Mihály távozna posztjáról. Kérdésünkre azt is közölte, hogy országszerte több helyütt retorziókkal fenyegették meg az egészségügyi dolgozókat arra az esetre, ha sztrájkba lépnek, de részleteket „az ő érdekükben” nem kívánt elárulni.
Lonovics János rektorhelyettes, az egyetem egészségügyi centrumának elnöke lapunknak kifejtette: a sztrájkbizottság követeléseinek nagy része túlmutat az egyetem hatáskörén, ezért a kormányzat segítségére van szükség. Timár Péter, a munkabeszüntetéshez csatlakozott szegedi rendelőintézetek sztrájkbizottságának és az EDDSZ Csongrád megyei szervezetének elnöke kérdésünkre elmondta: közel 500 dolgozó lépett sztrájkba Szegeden és Makón, utóbbi városban a kórház összes orvosa sztrájkolt. Hozzátette: a kormány bagatellizálni akarja az ügyet.
A sztrájk helyszínein a betegeket nem fogadta a mindennapostól lényegesen eltérő kép – ha csak az nem, hogy több kék szalagot viselő nővérrel és orvossal találkozhattak. Ők általában dolgoztak, a jelképpel szolidaritásukat fejezték ki. A sürgős eseteket mindenhol ellátták, csak a tervezhető beavatkozásokat halasztották későbbre.
Egerben elmaradt. Az Egri Markhot Ferenc Kórházban nem volt sztrájk – közölte Kovács József főigazgató. Néhány nappal ezelőtt az intézmény sürgősségi osztályának vezetője lapunknak azt nyilatkozta, hogy elsősorban a személyi feltételek hiánya miatt szeretnének csatlakozni a szegedi dolgozók munkabeszüntetéséhez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.