Ötvenezer forint pénzbüntetésre ítélte a napokban Székesfehérvári Városi Bíróság azt az 55 éves velencei férfit, aki múlt szombaton Mezőszentgyörgyön agyonverte rokona tacskóját.
Mint arról beszámoltunk, E. I. egész nap italozott rokonával, aki elmesélte, hogy tacskója megölte a szomszéd két tyúkját. Ezt követően a vendég egy husánggal szétverte az állat fejét, és egy gazos telekre hajította. A tacskót végül az állatorvos altatta el. A Székesfehérvári Városi Bíróság gyorsított eljárásban tárgyalta az ügyet, E. I.-t ötvenezer forint pénzbüntetésre ítélte.
A bíróság nem látta indokoltnak szigorúbb büntetés kiszabását, és döntésében nem befolyásolja a közvélemény értékítélete – nyilatkozta lapunknak Megyeri Mária, a Székesfehérvári Városi Bíróság elnökhelyettese. Beszámolója szerint az enyhítő körülmények figyelembevételével hozták meg döntésüket, a büntetlen előéletű férfi beismerte és megbánta tettét. Súlyosbító körülményt nem találtak. Nem számított annak az sem, hogy három gyermek szemtanúja volt a történteknek. A férfi kétszáz nap elzárásra számíthat, ha nem fizeti ki a büntetést. Az elnökhelyettes szerint a visszatartó erő csupán egyetlen összetevője az ítéletnek, amely jogerőre emelkedett.
A precedensnek számító bírósági határozat hatalmas felháborodást váltott ki. A Magyar Állatvédők Országos Szervezete (MÁOSZ) határozottan tiltakozik a döntés ellen, és elvárja, hogy a bíróságok legalább ezután hozzanak szigorú és visszatartó erejű ítéleteket – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Fiáth Szilvia, a MÁOSZ alelnöke, a Btk. szigorítását követelő országos aláírásgyűjtő akció elindítója.
Tiszteletben tartja a bírói szabadságot, de ez a döntés gyalázatos és felháborító – mondta lapunknak Illés Zoltán, az Országgyűlés környezetvédelmi bizottságának tagja, a Fidesz zöldtagozatának alelnöke. Hozzátette: alig néhány hónapja, hogy négyszázezer ember követelte, szigorítsák az állatok elleni bűncselekmények szankcióit, és máris ilyen ítélet születik egy példaértékű perben. A politikus szerint az ügyészeknek és a bíróknak speciális képzést kellene indítani a témában.
Szigorítás Nagy-Britanniában. Július közepétől húszezer angol font (7,5 millió forint) büntetés, illetve egyéves szabadságvesztés jár az állatkínzóknak. A gerinctelen állatokat szinte ugyanolyan védelem illeti meg, mint például a kutyákat és a macskákat, tizenhat évesnél fiatalabb gyermek pedig egyedül nem vásárolhat és nem tarthat állatot. Az angol királyi állatvédő liga ellenőrei szinte hatósági jogokat kaptak, végzés nélkül kutathatnak át állatszállító járműveket, és ha veszélyben lévő állatot kell kimenteni, akkor rendőrségi felügyelettel behatolhatnak magánépületekbe.