Biztos a János-kórháznál

A Magyar Kórházszövetség szerint azonnal pluszpénzhez kell juttatni a kórházakat, mert a finanszírozási szabályok változása miatt romlik helyzetük. Tegnap kiderült, a fővárosi János-kórházhoz önkormányzati biztost kell kirendelni adósságai miatt.

2004. 08. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Önkormányzati biztos kirendelését határozta el tegnap a Szent János Kórház élére a Fővárosi Közgyűlés egészségügyi bizottsága. Az intézmény harminc napnál régebbi tartozásai ugyanis meghaladják a százmillió forintot, s ez esetben kötelező a biztos kirendelése. A János-kórház adósságállománya egyébként nem éri el az egész éves költségvetésének másfél százalékát. Az egészségügyi bizottság felvetette: szükséges a vonatkozó jogszabályok módosítása. Az intézmény költségvetésétől függetlenül százmillió forintban maximált adósság leküzdéséhez ugyanis nem mindenhol van szükség csődbiztosra, a törvény miatt azonban minden esetben ki kell fizetni a biztosok akár többmilliós munkadíját.
A bizottsági ülésen kiderült az is: a budapesti kórházak többsége anyagi gondokkal küzd, bár a százmilliós adóssághatárt még nem közelítették meg. Zsinka László (MIÉP), a bizottság tagja szerint a problémákért nem a kórházak vezetése a felelős, sokkal inkább az ágazat finanszírozási hiányosságai.
Ismert: februártól új szabályokat vezettek be a kórházak finanszírozásánál. Így idén az egészségbiztosító csak addig fizet „teljes összeget” az elvégzett beavatkozások után, amíg az intézmény teljesítménye – egy sajátos pontszámítás alapján – nem éri el a tavalyi produktum 98 százalékát. Ha ezt túllépik, minden vizsgálat, kezelés, műtét után csak csökkentett összeget kapnak. A megszorítás miatt megtakarítás várható a fekvőbeteg-ellátás finanszírozására szánt kaszszában, amit elvileg év végén osztanának szét a kórházak között.
Golub Iván, a Magyar Kórházszövetség elnöke szerint a megmaradt pénzt az elvégzett teljesítmény arányában a lehető leghamarabb ki kell osztani, bár így is csak enyhíthető a válság. Ez az összeg sem pótolná ugyanis a kórházak idei veszteségeit, amihez más változások is hozzájárultak. Amíg az úgynevezett teljesítménykorlátos finanszírozás életben van, addig a kórházak csak görgetik az adósságot – tette hozzá. Rácz Jenő, az egészségügyi tárca helyettes államtitkára közölte: felmerült, hogy a megmaradt pénzt korábban kiosztják, ám döntés nincs.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.