Dávid Ibolyát jelölte pártelnöknek az MDF országos választmánya a hét végén. A testület kétnapos debreceni ülésén jelenlévő 75 szavazóból 70 fő a párt mostani elnökének újraválasztása mellett állt ki. Csáky András választmányi elnök közölte: a megyei szervezetektől kapott jelölést Gémesi György alelnök és Medgyasszay László, az elnökség korábbi tagja is, ám ők nem vállalták a megméretést. Így a párt szeptember 15-re előre hozott országos tisztújító gyűlésén egyedül Dávid Ibolya indulhat újra posztjáért.
A választmány kilenc küldöttet jelölt a párt országos elnökségébe: Almássy Kornélt, Szőke Lászlót, Csáky Andrást, Katona Kálmánt, Viniczai Tibort, Gémesi Györgyöt – akik most is tagjai az elnökségnek –, valamint Karsai Péter országgyűlési képviselőt, Pock Istvánt és Makay Zsoltot. A jelöltek többségét Dávid Ibolya feltétlen támogatójaként tartják számon a pártban. Nem kapta meg ugyanakkor az elnökségbe jelöléshez szükséges támogatást Antall Péter, Antall József egykori miniszterelnök fia, aki erre irányuló szándékát korábban a Népszabadságban tudatta.
Úgy tudjuk, a választmány apróbb módosításokkal elfogadásra javasolta az országos gyűlésnek a párt alapszabályának módosítását célzó indítványt. A pártelnök szerint ezzel a pártszerű működést kívánják „jobban biztosítani”, megszüntetve azokat a korábbi átfedéseket, amelyek esetlegesen szerepzavart okozhattak a párttestületek működésében.
Lapunknak nyilatkozva több MDF-es viszont arra hívta fel a figyelmet, hogy a módosítás a többségében a Dávid-bírálókból álló parlamenti frakció kézi vezérlését biztosítja be, a választmány és az elnökség hatáskörének bővítésével. Erre példaként hozták fel az előterjesztés azon passzusát, amely szerint, ha a frakció tevékenysége ellentétes például a választmány határozataival, úgy a választmány megvonhatja az MDF név használati jogát a képviselőcsoporttól.
Egyesek ugyancsak a lakitelekiek ellen irányulónak tartják azt a bekezdést, amely szerint ezután „különösen súlyos fegyelmi vétségnek” minősülne, ha egy párttag nyilvánosan, a párt elfogadott politikájával, testületi döntéseivel szemben foglal állást, nyíltan és egyértelműen megsérti a párt alapszabályát vagy egyéb szabályzatait.
A sajtótájékoztatón elhangzott: a választmány felhívja a kormányt, kezdeményezze az EU kisebbségi szervezeteinél a vajdasági magyarokat ért atrocitások elleni fellépést, és felszólítják a magyar kabinetet, kezdjen tárgyalásokat a délszláv kormánnyal az ügyben.
Az MDF emellett felszólítja a leendő kormányfőt, tegye világossá, milyen konkrét lépéseket kíván tenni a kormányzati korrupció kivizsgálásáért és felszámolásáért, valamint arra, hogy haladéktalanul hozza nyilvánosságra a költségvetés jelenlegi állapotát és a jövő évi prioritásokat.
Dávid Ibolya közölte: parlamenti vizsgálóbizottság felállítását javasolja egyebek mellett az SZDSZ Medgyessy Péter által is emlegetett korrupciós ügyeinek feltárására. Az APÜSZ szerint az SZDSZ-nek feljelentést kellene tennie a miniszterelnök ellen, hogy kiderüljön: milyen korrupciós ügyekre utalt.
Balsai „magánvéleménye”. Dávid Ibolya MDF-elnök magánvéleménynek nevezte Balsai István MDF-es képviselő korábbi állásfoglalását, amely szerint Gyurcsány Ferenc illegitim kormányfőjelölt, mert sem egyéni választókerületben, sem listán nem került be a parlamentbe. Az MDF-frakció 13 tagja által létrehozott Lakitelek munkacsoport nevében Balsai azt is kijelentette: a kialakult alkotmányellenes helyzet előre hozott választásokat indokol. Dávid Ibolya – aki szerint viszont „jogi értelemben nem beszélhetünk előre hozott választások lehetőségéről” – hangsúlyozta: az MSZP–SZDSZ többség hitet tett amellett, hogy végigviszi a parlamenti ciklust.