Demszky, az ingatlanügynök

2004. 08. 18. 17:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Történetünk ideje a felső kőkor, az az időszak, amikor a korai moustier-i idők emberei a legnagyobb, vagyis a risi eljegesedés előtt éltek a Szovjetunió déli részén. „Északon a tenger vize az Onyega, a Pecsora és az Észak-Drina völgyében messze behatolt a szárazföldre.”
Ez persze történetünk szempontjából majdnem lényegtelen, ugyanis történetünk Magyarországon játszódik, de azt megjegyezhetjük, hogy itt is nagyon rossz idő volt. És akkor, a felső kőkorban, Magyarországon még párttitkárok uralkodtak, a portyázó hordák Trabantokra lestek, és Medgyessy Péter még nem volt dzsentri, csak egy hónaljszagú kommunista. Nos, történetünk idején, 1985–86 körül főhősünk úgy döntött, hogy a Variszkuszi-hegységrendszer vidékét, a valamikori Pannon-tenger táját felcseréli egy másik vidékre. Úgy hívták ezt akkoriban, hogy disszidálás. Történetünk főhőse tehát elhatározta, hogy disszidál, mert nem tudja elviselni tovább a büdös kommunistákat.
Elhatározásáról értesítette közeli barátját. Értesítette pedig két okból: egyrészt mert az embernek jólesik megosztani nagy elhatározásait a barátaival, másrészt mert főhősünknek volt egy kicsike lakása a fővárosban a Bajcsy-Zsilinszky úton, és nem akarta, hogy ez a lakás – az akkori idők szokásához híven – a büdös kommunisták kezére jusson.
– Elmegyek Nyugatra, és nem fogok hazajönni – mondta ő a barátjának. – Költözz be te a lakásomba, ne legyen ezeké. Aztán egyszer majd hazajövök, és visszaadod. És lőn. Elment, és nem jött haza.
Nem jött haza egészen a rendszerváltásig. Főhősünk akkor nyomban hazatért, s nemcsak azért, mert erős honvágy gyötörte, hanem azért is, mert ő lett a Szabad Európa Rádió budapesti irodájának vezetője. Hazajött tehát a mi főhősünk, és gondolta, felhívja a régi, öreg barátját, s találkozót kér tőle. Az ember már csak ilyen. Hiányoznak neki a régi, öreg barátok, aztán meg, ne tagadjuk, az a bizonyos lakás is érdekelte a mi hősünket, gondolta, éppen jó lesz az a régi fészek ott, a Bajcsy-Zsilinszky úton egy olyanfajta magányos tudósítónak, mint amilyen ő. Nos, az ő régi, öreg barátja, a mi történetünk másik főhőse akkora már magas pozícióban lévő ember volt.
A telefonhívásból végül semmi sem lett, véletlenül találkoztak. A magas stallumba került régi, öreg barát meglepődött, amikor összefutott a hazatérővel, majd megjelölt egy időpontot, amikor amaz felkeresheti őt hivatali időben az irodájában.
Madárfüttyös, csicseri délelőttön ment a hazatért az iroda felé, s előre tépelődött, vajon miképpen fogja szólítani régi, öreg barátját ennyi év után, s mi tagadás, tépelődött azon is, vajon ki lesz az első nő, akit felvihet majd a régi, nosztalgiáktól terhes és gyönyörű lakásba.
Az öreg, régi barát, a magas stallumba jutott, egy jogásszal várta őt az irodában. Hűvös volt, kimért volt, s közölte: – Te disszidáltál, a lakást nem kapod vissza.
Sötét felhők árnyékolták be akkor a madárfüttyös, csicseri délelőttöt, s a mi főhősünk fölöttébb rosszkedvű lett. Aztán a történet itt véget is ért, mert a mi főhősünk nem tudott, és őszintén szólva nem is nagyon akart tenni semmit sem. Mindössze leszámolt magában egy ostoba kis illúzióval.
Nos, ne töprengjenek tovább! A mi történetünk egyik főhőse Császár László. Másik főhőse pedig Demszky Gábor. Rejtvényünk pedig a következő: vajon ki adta a lakást, és ki nem adta vissza? Könnyítésül megjegyezzük, hogy nevezett lakásban Császár László hazatértekor egy Hodosán nevű úr lakott, s valamilyen fatális véletlen révén Demszky Gábor akkori feleségét Hodosán Rózának hívták éppen.
A helyes megfejtőknek Demszky Gábor ingyen ad ingatlanbefektetési tanácsokat.
Ugyanis ő tényleg nagyon ért hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.