Egészségügy: megszorítások

A tervezett inflációnál kisebb mértékben emelkedne jövőre az egészségügy költségvetése a Pénzügyminisztérium júliusi, nem végleges előterjesztése szerint. Az egészségügyi tárcától, a nyugdíj-, illetve egészségbiztosítótól jövőre több mint ezer ember elbocsátását tervezik.

2004. 08. 03. 19:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormány 2005-ben kiemelt feladatának tekinti az egészségügy reformját – olvasható a Pénzügyminisztérium (PM) júliusi előterjesztésében, amelyet a kormány számára készítettek. Ennek ellenére az Egészségbiztosítási Alap kiadási főösszege csak 4,1 százalékkal – a jövő évre tervezett inflációnál kisebb mértékben – emelkedne. Ebből az alapból finanszírozzák a lakosság egészségügyi ellátását, így a kórházakat, a szakrendelőket, a háziorvosokat, a gyógyszereket, a gyógyászati segédeszközöket, a gyógyfürdőhasználatot, a mentést és a betegszállítást, illetve a táppénzellátást is. Az E-Alap kiadási főösszege az idén 1,391 ezer milliárd forint, ami jövőre – a PM tervei szerint – 1,460 ezer milliárdra nőne. A növekmény egy részére már kötelezettséget is vállalt a kormány, amikor nemrég megállapodott a gyógyszergyártókkal. A velük kötött szerződésben ugyanis garantálta, hogy 2005-ben az ideihez képest több tíz milliárd forinttal növeli a gyógyszerek társadalombiztosítási támogatásának keretét.
*
Az E-Alap költségvetésének 4,1 százalékos növekedése kisebb lenne a jövő évre tervezett inflációnál, amit ez az előterjesztés 4,5 százalékra prognosztizál. Az anyagban az áll: a közszféra 2 százalékos reálbér-emelkedéséhez 6,5 százalékos béremelést kell biztosítani (ebből következik a 4,5 százalékos infláció). Ennek fedezetét a központi költségvetési szerveknek és a helyi önkormányzatoknak maguknak kell előteremteniük. A kormány-előterjesztésben szereplő előirányzat még nem végleges – szögezték le a PM sajtóosztályán. Megtudtuk: tegnap éjfélkor járt le a határidő, amíg a tárcák és országos hatáskörű szervek leadhatták „pályázataikat” a PM-be, hogy milyen célokra és programokra kívánnak forrásokat szerezni a költségvetésből. Sem az egészségügyi minisztériumban, sem pedig az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnál nem árulták el, mekkora növekményt szeretnének elérni jövőre az E-Alapban.



Elbocsátások? Jövőre több száz dolgozó elbocsátását tervezik az egészségügyi minisztériumból, az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól és az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóságtól – értesültünk. Erre egyrészt a PM-nek a közszféra karcsúsítására vonatkozó utasítása miatt van szükség, másrészt pedig azért, mert a szaktárca és az intézmények nem tudják kigazdálkodni a munkavállalók béremelésének költségét. Az idei évre tervezett bérfejlesztésnek például csak töredékére biztosítanak fedezetet a központi költségvetésből, a jövő évinél pedig még nem is tudni, hogy egyáltalán lenne-e bármiféle központi segítség. Úgy tudjuk: a nyugdíjbiztosítónál jelezték, ha valóban nagyobb elbocsátás lesz, az komoly gondot okozhat például a nyugdíj-megállapítások határidejének betartásánál. Noha egyik intézménynél sem erősítették meg az elbocsátásokról szóló információnkat, azt nem is cáfolták.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.