Eltűnhet a Tisza-tó vízfelülete

A Tisza-tó vízfelületének több mint hatvan százalékát hínár borítja, mert a szocialisták által irányított – időközben átszervezett és összevont – vízügyi tárca két éve nem ad pénzt a hínárirtásra. A tó halászati joga évek óta vitatott, mert a polgári érában az önkormányzatok által elnyert jogosítvány érvényesítését közel négyszázmilliós kártérítési per huzavonájával akadályozza a magyar horgászszövetség. A Tisza-tó rendbetételéhez évi néhány száz millió forint kellene, ami töredéke a Balatonnak megszavazott hárommilliárdos támogatásnak.

2004. 08. 26. 17:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyár közepi késő délután van, tikkasztó hőségben araszolunk az abádszalóki strand felé. A Tisza-tó legnagyobb szabad fürdőjének számító „plázs” most sem okoz csalódást, a fű most is kiégett, az agyagos talaj koszos porként tapad a lábunkra, a betonkockából és bitumenből készült „szocreál” járdák most is olyan elhanyagolt képet festenek, mint néhány évvel, évtizeddel ezelőtt. Ami teljesen újszerű, az a többezres tömeg, ami ott kígyózik a meredek parton. Ekkora embersereget eddig még nem láttunk, az egyre inkább természetes tó képét mutató kiskörei víztározó vidékén. Rövidesen rájövünk: ez a rengeteg ember nem pusztán a tó szépsége miatt látogatott ide: két egymásra épülő, népeket csalogató rendezvény is zajlik a strandon. Itt van az MTV „káprázatosnál káprázatosabb” ötletekkel előálló roadshow-ja, és teljesen véletlenül a Honvédelmi Minisztérium is pont ezt a napot választotta a sorkötelesből profivá váló hadsereg népszerűsítésére.
A színpadtól néhány tíz méterre bérröptetés zajlik, az élelmes cég helikopterén mintegy három percet szálldogálhatnak a vállalkozó szellemű jelentkezők. A hadsereg iránt érdeklődő nőket harci színekre festett katonalányok igyekeznek megnyerni az egyenruhának, ránézésre úgy tűnik, csekély sikerrel. Ugyancsak ódzkodik az angyalbőrtől az öt év körüli újgeneráció is: több kisfiú fakad ugyanis sírva, amikor apjuk az UAZ-okon ülő marcona katonák kezébe akarja őket adni. Be kell hogy valljuk, a mi szívünk sem vidám, amikor arra gondolunk, hogy ez a show-businessel összekötött toborzó hány tíz- vagy százmilliójába kerülhet a militáns gondolkodással a legkevésbé sem vádolható magyar adófizetőnek.
A strand bejáratától leginkább balra sorakozó vendéglátóhelyek felé vesszük az irányt. Dr. Borsos Anikó, a tiszafüredi városi ÁNTSZ vezetője igen jó véleménynyel van a róluk, mint mondja, a nyár során végzett ellenőrzések semmi kivetnivalót nem találtak a mintegy ötven büfé működésében, sőt, lakossági bejelentés sem érkezett ellenük. Ez utóbbi, valljuk meg, ritka csodaként jegyezhető fel a strandvendéglátás történetében. A bódék egyébként belülről valóban tiszták és ízre, szagra a lángosokkal, gyrosokkal, gulyáslevesekkel sincs semmi baj. Sőt, a sör és az ásványvíz is hideg. Előbbit 250 forintért mérik – ez az ár két éve változatlan, ami ugyancsak ritka öröm a turistának – az Ászok sör korsójáért pedig 220 forintot kell fizetni. A komfortérzethez hozzátartozna még a padok és asztalok környékének tisztasága, szemetesedény nem lévén, hagy kívánnivalót maga után.
A parton talpalatnyi hely sincs – legalábbis olyan helyen, ahol nem nedves a föld, viszont van árnyék. Némi navigálás után egy sás tövében kötünk ki, ahonnan csak néhány lépés a vízbe vezető lépcső. A vágyott víz azonban ránézésre nem túl vonzó – hiába állítja róla Bancsi István, a Közép-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság laborvezetője, hogy minősége megfelelő. Ránézésre zavaros, úszni benne pedig szinte lehetetlen. A kar- és lábcsapásokat ugyanis erőteljesen akadályozza a dúsan burjánzó, végtagokra tekeredő hínár irdatlan tömege. Gondunkon Bancsi István nem lepődik meg, elárulja, hogy egészen 2003-ig volt az igazgatóságnak kerete a hínárirtásra, ám tavaly és az idén kimaradt a költségvetésből az a mintegy 50–70 millió forint, amiből a békaszőlő és a sulyom ritkítását el tudták volna végezni. – A hínárt részben vágni szoktuk, részben pedig vegyi úton ritkítjuk – mondja a laborvezető. – Sajnos, arra sincs mód, hogy az év további részében elvégezzük a vegyi ritkítást, mert kizárólag tavasszal, a növények csírázásakor van két hét, amikor ez a módszer hatásos.
A horgászok és a part menti települések polgármesterei szerint viszont a békaszőlő és a sulyom ilyen mérvű elszaporodása komoly kerékkötője a horgászturizmusnak. Hencz Zsolt, Tiszabábolna polgármestere például arról számol be, hogy a községnek hínárvágója nincs és nem tudják kölcsönkérni a kisköreit sem, mert az eszközök ott sem elegendők a növényzet visszaszorítására. – A horgászegyesületek saját erőből próbálják tisztítani a vízfelületet, de alig van valami eredménye – tárja szét kezét tehetetlenül a tiszabábolnai polgármester. – A mi strandunk a Szajla holtágban van, kilenchektáros területen, ám a hínár most már a fürdőterületet is veszélyezteti. Eddig meg tudtuk akadályozni a vízfelület csökkenését, de lassan kénytelen leszünk feladni – mondja elkeseredetten.
A hínárral folytatott küzdelem fejtörést okoz a tizenkilenc önkormányzat összefogásával létrehozott Tisza-tavi Horgász Kht.-nak is. A közhasznú társaságot vezető Hegedűs Gábor szerint nem is a hínárirtás lenne az igazi megoldás – mert ez csak tűzoltás –, hanem a meder kotrása, mert a kotort területen ezek a vízinövények nem tudnának gyökeret ereszteni, a halak viszont könnyebben telelnének. – Számomra teljesen érthetetlen, hogy miért nincs a Tisza-tó rendben tartására évi néhány száz millió forintja az államnak, amikor a Balaton fejlesztésére el tud különíteni hárommilliárdot – fakad ki indulatosan az ügyvezető, majd hozzáfűzi a költői kérdést. – Vagy a Tisza-tó nem Magyarországon van? Nem Magyarország idegenforgalmi vonzerejét növeli?
Hegedűs Gábornak a hínárirtás elmaradásán kívül más baja is van az állammal, olyannyira, hogy az általa vezetett kht. perben is áll vele. A per tárgya a Tisza-tó halászati joga, amit három éve nyertek el egy FVM által kiírt pályázaton, és aminek az érvényesítésére azóta sem nyílott módjuk, mert a jog korábbi bérlője a Magyar Horgászok Országos Szövetsége (Mohosz) irreálisan magas, 385 millió forintos kártalanítást követel az önkormányzati társulástól. Mivel a felek megegyezni nem tudtak, a Tisza-tavi kht. két éve pert indított az FVM és a Mohosz ellen, amiben Hegedűs Gábor tájékoztatása szerint május 9-én jogerős határozat is született. E szerint a Mohosznak harminc napon belül be kellett volna nyújtania a halászati törvénynek megfelelően kiszámolt kártérítési igényt – Hegedűs Gábor véleménye szerint ez nem több mint ötmillió forint –, és át kellett volna adni a jogot a kht.-nak. A kht. jogi képviselete nem tud arról, hogy a Mohosz benyújtott volna új kártérítési igényt. A szervezetet elnöklő Szalay Ferenc elmondta, a szövetségnek az FVM-mel folytatott pere során május 6-án született egy végzés, amelyben a bíróság kötelezte őket arra, hogy részletes kártérítési számítást nyújtsanak be. Ennek eleget tettek, és gyakorlatilag változatlanul 365 millió forintot követelnek, ha a későbbiekben nem ők, hanem a Tisza-tavi kht. gyakorolhatja a halászati jogokat. Lajos Zsigmond alelnök nem kívánt az ügyről információt adni, mindössze annyit mondott, hogy szerinte az önkormányzatokat félrevezették.
Mindenesetre elgondolkodtató, hogy a Mohosz legutóbbi ülésén elfogadták azt az indítványt, ami szerint a Tisza-tavi kht.-ban is tag horgászegyesületeket kizárják a szövetség tagjainak sorából. Szalay Ferenc szerint ennek nincs semmi köze a kártalanításhoz. Ez, Hegedűs Gábor tájékoztatása szerint azzal jár, hogy tízezerötszáz helyett 19 ezer forintot kell a tóhasználatért fizetni az egyesület tagjainak. A dolgok logikája szerint könynyen elképzelhető, hogy az ilyen módon dupla költséggel járó egyesületből a horgászok egy olyanba lépnek át, ahol a költségek alacsonyabbak.
Úgy tűnik, hogy a tó halászati joga körüli vita, a strandok fövenyének barátságtalan állaga és a szocreált idéző járdák el nem tűnő mementója nem riasztja el a nyaralni vágyókat és a befektetőket. Ezt látszik igazolni, hogy két év alatt több mint duplájára emelkedtek a telekárak a környéken. A kiskörei, abádszalóki és tiszafüredi önkormányzatok már jórészt ki is árusították az ilyen célra felparcellázott földjeiket. Ami még van, az háromezer forintos négyzetméterártól felfelé kapható – szemben a két évvel ezelőtti ezerkétszáz forintos kínálattal.
Sokak aggodalma, hogy a gondatlanság előbb-utóbb a horgászok, fürdőzők és vízi sportolók által oly nagyon kedvelt vízfelület eltűnéséhez vezethet. A tómeder ugyanis mesterséges, nem a természet műve. Ha az ember nem törődik vele, a természet visszaveszi. Sással, náddal, hínárral, hordalékkal. A szakemberek szerint ehhez nem kell több, mint néhány év.
Talán mégis jobb lenne mindenkinek, ha a katonás roadshow-ra költött tízmilliókat inkább mederkotrásra fordítaná a kormányzat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.