Olyan egészségügyet szeretnénk, ahol nem cserélik öszsze a betegeket, ahol nincsenek túlhajtva az orvosok, ahol jobb a kórházi ellátás, ahol rövidebb a várakozási idő; ez nemcsak politikai elvárás, ez az emberek napi életének igénye – mondta a kormányfő tegnap, amikor a tárca felső vezetőivel találkozott a Parlamentben. E mondataival arra is utalhatott Medgyessy Péter, hogy az eltelt két évben nem történt nagyobb jelentőségű átalakítás az ágazatban, holott a kormány számtalanszor elmondta: prioritásként kezeli az egészségügyet.
A szaktárca képviselői arról tájékoztatták a miniszterelnököt, hogy elkészült az egészségügy reformját megalapozó törvényjavaslat. Eszerint néhány százezer lakosonként úgynevezett ellátásszervezőket (új nevükön térségi egészségszervezőket) bíznának meg azzal, hogy irányítsák az emberek egészségügyi ellátását. Kökény Mihály egészségügyi miniszter a megbeszélés után úgy fogalmazott: olyan érdekeltségi rendszert alakítanak ki, amelynek lényege, hogy a közpénz kövesse a betegellátást. A miniszter részleteket nem volt hajlandó elárulni. A törvényjavaslat néhány héten belül kerül a kormány elé.
Az egyeztetésen részt vett Radnai György, az egészségügyi reformért felelős kormánybiztos is (ő hamarosan a Pénzügyminisztérium közigazgatási államtitkára lesz). Mint azt lapunk megírta: komoly ellentét alakult ki az említett reformjavaslat kapcsán Radnai és a minisztériumi apparátus között, mert utóbbi tagjai másként képzeltek el több részletet. Úgy tudjuk, tegnap a kormányfő is szóvá tette Radnai Györgynek a torzsalkodást.
Úgy tudjuk, a jövő évi költségvetést illetően a miniszterelnök tegnap nem ígért semmit Kökény Mihálynak.
Vissza a pénzt! Álságosnak nevezte Medgyessy Péter betegek iránti aggodalmát Selmeczi Gabriella, a Fidesz egészségpolitikusa. Mint mondta: első lépésként vissza kellene adnia azt a több tíz milliárd forintot az ágazatnak, amit az ő miniszterelnöksége alatt vontak el. Így legalább a kórházak gyorssegélyként megkapnák a szükséges összeget, amely a kórházszövetség adatai szerint 30-40 milliárd forintra tehető. Nem csoda, hogy a kormányfő a reform felgyorsítására szólította fel a szakminisztériumot, hiszen pozíciója megrendült. Kökény Mihály pedig egy feltétel nélküli miniszter, aki mindent végrehajt, csak hogy bársonyszékét megőrizze – mondta Selmeczi.
Felszólítás a kormányfő címére. Felkéri Medgyessy Péter miniszterelnököt a Nemzeti Egészségügyi Kerekasztal, hogy adjon tájékoztatást az egészségügyi reformról és arról, hogy mire kívánják felhasználni azt a 170 milliárd forint EU-s pénzt, amelyre – sajtóhírek szerint – 2005-ben pályázhat az ágazat – közölte Hávelné Szatmári Katalin, a Magyar Gyógyszerészkamara elnöke a kerekasztal tegnapi munkaértekezletét követően. Mikola István, a Fidesz egészségpolitikusa a harminc ÁNTSZ-laboratórium tervezett privatizációját kifogásolta. Hangsúlyozta: ha megvalósul a magánosítás, az ÁNTSZ-nek meg kell majd vásárolnia a laboratóriumi szolgáltatásokat.