Halált okozhat a légkondicionáló

A légiósmegbetegedést okozó Legionella pneumophila baktérium nemcsak tisztítatlan légkondicionálók, hanem párásítók, vízcsapok és vízvezetékek útján is terjed. Bár léteznek hatásos antibiotikumok ellene, évente mégis többen életüket vesztik a betegség következtében hazánkban is.

2004. 08. 24. 18:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Évente 50-60 légiósmegbetegedést regisztrálnak Magyarországon, a fertőzöttek közül négyen-öten bele is halnak. Hazánkban 1998 óta kötelező bejelenteni az ilyen eseteket – tájékoztatta lapunkat Karászi Julianna, a Miskolci Semmelweis Kórház infektológiai osztályának vezető főorvosa.
Mint arról beszámoltunk, egy hónap alatt ketten – egy fiatal lány és egy középkorú férfi – vesztették életüket a miskolci intézetben. Mindkettőjükkel a légiósbetegségként ismert atípusos tüdőgyulladás végzett. Egyiküknél kimutatták a kórokozót, a másiknál szerológiai vizsgálattal nem sikerült igazolni, bár a klinikai tünetek erre utaltak.
A légiósbetegséget okozó Legionella pneumophila mindenütt jelen van a környezetünkben, különösképpen a nedves, vizes területeket kedveli. Légutakon át, vízpermet belélegzésével terjed, ezért nemcsak a tiszítatlan légkondicionálók, hanem a párásítók, a vízcsapok és a vízvezetékek útján is.
Emberről emberre nem terjed, hajlamosító tényező a dohányzás vagy a legyengült immunrendszer. A legionárusbetegség lehet enyhe vagy igen súlyos, akár halálos lefolyású is – tette hozzá a főorvos. Előbbi magas lázzal, izomfájdalommal, fejfájással, esetleg légúti tünetekkel, hasmenéssel jár. Utóbbi igen gyorsan súlyossá válik, és gyakran vérzéses tüdőgyulladás is fellép. A betegség gyógyulási ideje akár két-három hét is lehet. Létezik ellene hatásos antibiotikum, de a fertőzött a kezelés ellenére is meghalhat. A klinikai tünetek alapján nem mindig lehet eldönteni, hogy típusos vagy atípusos tüdőgyulladásról van-e szó, ilyenkor az orvosok olyan terápiát írnak elő, amely mindkettő ellen eredményes.



Légiósokról nevezték el. A betegséget 1976 óta ismerik, amikor Philadelphiában egy veteránlégiós-találkozó résztvevői közül kétszázan megbetegedtek, és harmincnyolcan vesztették életüket vérzéses tüdőgyulladás miatt. A szakembereknek sikerült azonosítaniuk a kórokozót, a Legionella pneumophilát, amely akkor kapta nevét is. Bebizonyosodott, hogy az épület légkondicionáló berendezése terjesztette a végzetes kórt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.