Lezárták a milliárdos hamisítási ügyet

Egyenként 100-100 millió dolláros hamisított amerikai kincstárjegy magyarországi forgalomba hozatalának kísérlete miatt két külföldi és egy magyar férfi ellen fejezte be a nyomozást a Nemzeti Nyomozóiroda a napokban. Az elfogott orosz, német és magyar állampolgárságú elkövetőket pénzhamisítással gyanúsítják.

2004. 08. 03. 17:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Három éve, augusztus 7-én az amerikai FBI és a magyar rendőrség közös akciójában a budapesti Hotel Duna Intercontinentalban őrizetbe vették H. Pál orosz, A. Block német állampolgárt, akik három, egyenként 100 millió dollár (akkor összesen 82,5 milliárd forint) névértékű amerikai kincstárjegyet akartak forgalomba hozni. Vesztükre azonban egy FBI-ügynök nyújtott nekik segítséget. A rendőrség később a két férfi magyar társát, K. Attilát is őrizetbe vette.
Papp Csaba alezredes, a Nemzeti Nyomozóiroda gazdaságvédelmi főosztályának vezetője lapunknak elmondta: lezárták a nyomozást és az aktákat átküldik az ügyészségre. A gyanúsítottakat már korábban szabadlábra helyezték az előzetes letartóztatásból, A. Block már el is távozott hazánkból. Az elkövetőket a rendőrség minősített pénzhamisítással gyanúsítja. Papp Csaba közölte: a feliratuk szerint 1934-ben, Ohióban készült kincstárjegyekről a szakértők megállapították, hogy hamisak. Egyrészt azért, mert olyan technikával készültek, amelyek az 1930-as években még nem álltak rendelkezésre. Másrészt az amerikai jegybank és a bankfelügyelet jelzése alapján kiderült, hogy az említett időszak legnagyobb értékű kötelezvénykibocsátása 10 ezer dollár volt.
A házkutatásokkor olyan szerződések kerültek elő, amelyek alapján az értékpapírok orosz eredetűnek tűntek – magyarázta Papp alezredes. A. Blocknál egy 1993-as keltezésű, a szovjet (!) energetikai miniszter aláírásával szignált megállapodást találtak. Ebben a Szovjetunió szétesése után lévő, gazdaságilag éppen a tönk szélén álló ország minisztere A. Block németországi alapítványának adományozza a fenti 100 millió dolláros kincstárjegy egyikét, hogy azt jótékony célra felhasználhassa. Papp Csaba kifejtette: az orosz jogsegélykérelemre érkezett válaszból viszont kiderült, hogy szó sincs ilyesféle ajándékról. Már 1989-ben megszűnt a szovjet energetikai minisztérium, ráadásul az aláírás sem stimmelt. Ellenben az orosz hatóság arról tájékoztatta a magyar rendőrséget, hogy náluk is több 1934-es keltezésű, 100 millió dolláros hamis kincstárjegyet akartak forgalomba hozni. Információik szerint egy bizonyos Helmut Otto Shramm nevű férfi 2000. június 19-én 200 hamis kincstárjegyet adott egy orosz nőnek azzal, hogy próbálkozzon beváltani azokat bankoknál. Így kerülhetett Magyarországra is három papír. Az ezredes elmondta: K. Attilánál is megdöbbentő dokumentumokat fedeztek föl. A különféle megállapodásokon túl egy 92,6 milliárd és két, 3 milliárd svájci frank értékű letéti igazolást foglaltak le, amelyek szintén hamisak voltak.
A gyanúsítottak abban állapodtak meg, hogy az értékpapír forgalmazásából befolyt összeg 30 százaléka H. Pálé, a többi A. Blockot és K. Attilát illeti. Az utóbbi férfi az értékpapírok banki felhasználását készítette elő: hitelek, illetve beruházások fedezetéül kínálta. K. Attila a Domin SKS horvát bank magyarországi képviselőjeként tárgyalt a hat magyar pénzintézettel. Azonban kiderült, hogy a Dominnak sem Horvátországban, sem Magyarországon nem volt pénzintézeti tevékenységre szóló engedélye. A hamis kincstárjegyeket egyik bank sem fogadta el, inkább a rendőrséghez fordultak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.