Kérdőíves felmérés segítségével próbált képet alkotni a Magyar Kórházszövetség a fekvőbeteg-ellátó intézmények gazdasági helyzetéről. A 154 hazai kórház közül 116 válaszolt. Az önbevallásokból kiderül: az intézmények kétharmadának „labilis” a gazdasági helyzete, mindegyikük adóssággal küzd. Hogy pontosan mennyivel, azt egyelőre nem tudni, a kórházszövetségnél ugyanis most készítik a végső összegzést – tájékoztatta lapunkat Golub Iván, a szervezet elnöke. A válaszadó vezetők egyharmada nyilatkozott úgy, hogy jelenleg stabil az intézmény helyzete, de csak mintegy tíz kórháznak volt valamennyi pénztartaléka, ami legalább a közeljövőben biztosítja a megfelelő működését. A többség azt állítja, hogy eladósodása fokozódott az év eleje óta. A felmérés nem tér ki arra, hogy maguk az intézmények és vezetőik mennyiben felelősek a kialakult helyzetért.
Golub Iván hangsúlyozta: a romló gazdasági helyzetet már előre jelezték, hiszen az intézmények szempontjából kedvezőtlenül változott az idén a finanszírozási rendszer.
A kérdőíves felmérésből kiderül az is, hogy egyes helyeken 20-30 százalékos az orvoshiány, ami – főleg vidéken – már a biztonságos működést veszélyezteti. Az intézményvezetők többsége szerint a két évvel ezelőtti 50 százalékos béremelés kedvező hatása már nem tapasztalható a dolgozóknál. Mindössze öt százalék vélte úgy, hogy még mindig érezhetőek az emelés pozitívumai. A megkérdezettek felhívták a figyelmet arra, hogy egyre több vizsgálatnál, beavatkozásnál alakulnak ki várólisták, és egyre több panasz érkezik a betegektől az ellátással kapcsolatban. Golub Iván szerint a felmérés egyértelműen az ellátás színvonalának romlását bizonyítja.
Győzködik Gyurcsányt. Gyurcsány Ferenc leendő miniszterelnököt is megpróbálja meggyőzni a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke, hogy az egészségügyi reform alapjaként elképzelt törvényjavaslat nem a betegellátás javítását szolgálja. Ezért Éger István személyes találkozót kér majd az új kormányfőtől. Ismert: a „térségi egészségszervező szolgálatról szóló” jogszabálytervezet szerint néhány százezer lakosonként akár nyereségérdekelt vállalkozások is irányíthatnák a betegek ellátását. Fejkvóta alapján kapnák finanszírozásukat, amelyből profitot vehetnének ki működésük harmadik évétől, igaz, belépéskor milliárdos tőkét kellene lerakniuk. A Magyar Kórházszövetség sem támogatja a jelenlegi javaslatot. Mint azt Golub Iván, a szervezet elnöke hangsúlyozta: az Országos Egészségbiztosítási Pénztár és a szolgáltató közé ékelődő térségi egészségszervező (régi nevén ellátásszervező) nem teremt majd megnyugtató körülményeket a betegeknek.